Nawet najmłodsze dzieci narażone są na częste kontakty z urządzeniami elektrycznymi. Niestety, nie zawsze wiedzą w jak mądrze i bezpiecznie z nich korzystać. Dlatego my rodzice musimy tłumaczyć dzieciom jak powstaje prąd i jak obchodzić się z prądem w domu oraz poza domem. Dzięki temu już małe dzieci - najczęstsze ofiary porażenia prądem - wiedząc jak się zachować mogą uniknąć poważnych wypadków.
Pamietam od najmłodszych lat jak rodzice wpajali mi wiedzę na temat prądu, jaki jest niebezpieczny, że dzieci nie mogą podchodzić do gniazdek, bawić się kablami itp. Do tej pory jestem bardzo ostrożna podczas obchodzenia się z różnymi urżadzeniami na prąd. Wiem, że to tylko chwila nieuwagi a dziecko coś włoży do gniazdka. Kiedy synek zaczał chodzic natychmiast kupiłam w sklepie zabezpieczenia na gniazdka. zauwazyłam, że jest bardzo zainteresowany gniazdkami, kablami, panelem itp. Pewnego dnia jak zobaczyłam, że synek wyciąga ze szuflady śrubokręt i szybko biegnie do pokoju to cos mnie tknęło, pobiegłam za nim a on wkłada srubokret do gniazdka. Tak mocno krzyknełam, że synek wyrzucił śrubokręt. Okazało się, że brat wczesneij wyjal zabezpieczenie na gniazdko bo ładował telefon i zapomniał z powrotem dąc. Piszę, to, aby rodzice tez powiedzieli innym dowmownikom, żeby uważali. dziecko jest ciekawe świata, pełne fantazji i nie wiadomo co może zrobić.
Oprócz zabezpieczeń na gniazdka o także tłumaczenie dziecku, że nie wolno podchodzic do piekarnika, teleizora, że nie można bawic się kablami bardzo skutkuje. Mój synek kiedy widzę, że zbliża się do urządzenia elektrycznego to delikatnie zmieniam ton głosu i on już wie, że nie wolno tam podchodzić. Ponadto w domu pochowane mamy wszelkie kable pod listwami podłogowymi. Gniazdka są w więksozści pochowane za meblami, zeby nie rzucały się dziecku w oczy. wszeelkie inne urżadzenia elektryczne są po za zasięgiem dziecka, sa umieszczone wysoko na półkach, gdzie dziecko nie ma dojścia. tellewizor równiez stoi na wysokiej komodzie po to, aby synek nie mógł go dostać rekami.
Najważniejsza jest rola rodziców, żeby uwrażliwić dziecko na to, że prąd jest bardzo niebezpieczny oraz ich czuwanie nad bezpieczeństwem pociech