Jeżeli lekarz twierdzi że zęba trzeba usunąć to nie ma co zwlekać. Wiadomo że wizyta u stomatologa nie należy do najmilszych :) ale przy dzisiejszych możliwościach medycyny leczenie czy wyrywanie może odbyć się praktycznie bezboleśnie. Nie wiem czy boisz się samego wyrwania? czy tego że będzie bolało? czy tego co później. Otórz lekarz znieczuli miejsce koło zęba który usunie i po kilku minutach poczujesz dziwne uczucie, jakby drętwiało ci dziąsło ,jeżeli ząb jest z przodu możesz mieć uczucie że puchną ci wargi - ale to tylko uczucie. Lekarz przed wyrwaniem sprawdzi czy nic nie czujesz w miejscu znieczulony i sprawnie wyrwie zęba - to nie boli możesz poczuć jedynie opór jaki będzie podczas wyrywania korzeni. Po ekstrakcji lekarz założy opatrunek- gaziki i już .... po sprawie. W domu kiedy znieczulenie przestanie działać możesz poczuć lekki ból ale środki przeciwbólowe pomogą. Ważme jest to aby przez 2 godziny po usunięciu zęba nic nie jeść i nie pić. Później możesz jeść - ale ja radziłabym raczej potrawy których nie musisz bardzo gryźć lub gryźć drugą stroną do czasu zagojenie się rany.
Ważne - poinformuj lekarza jeżeli jesteś na coś uczulona - szczególnie na jakiś składnik leku i jeżeli bierzesz lub nie dawno brałaś jakieś leki to również o tym powiedz. Stomatolog zapewne zapyta czy nie masz w dniu wyrwania miesiączki ponieważ należy pamiętać że zabieg usunięcia zęba wiąże się z utratą krwi więc lepiej nie robić tego podczas okresu.
A kiedy już zagoi się rana po wyrwaniu umów się na wizytę aby uzupełnić brak uzębienia ponieważ każdy ubytek powoduje że zęby się krzywią a dziśła zapadają.
Dla pocieszenia napiszę CI że ja nie lubię chodzić do stomatologa i zawsze kiedy siadam na fotel proszę o znieczulenie nawet jeżeli mam tylko plombować zęba. :)