Nie tylko chryzantemy, znicze i pańska skórka. Na Wszystkich Świętych pod cmentarzami kwitnie handel grillowaną kiełbaską, żelkami i balonami - pisze "Metro".
Gazeta przypomina, że handel w dniu
Wszystkich Świętych odbywał się też przed wojną. Warszawiacy raczyli się pańską skórką i obwarzankami. Dzisiaj jednak sprzedaż staje się coraz bardziej nachalna, a ulice wokół cmentarzy, np. warszawskiej nekropolii na Bródnie, przypominają krzykliwe jarmarki. Nie brak tu nawet stoisk z kiełbaskami czy karkówką z grilla.
Przekąski pomiędzy odwiedzeniem kolejnych grobów serwują także handlarze w innych miastach. W Rzeszowie w ub. roku hitem wśród odwiedzających
cmentarz przy Wilkowyi były popcorn i prażone orzeszki. Krakowianie przy cmentarzach mogą kupić cukierki zwane miodem tureckim. W Częstochowie tradycją jest trupi chlebek - też rodzaj cukierka.
REKLAMA
Czytaj dalej
if(typeof isSrd05==''undefined''){NPB("005");}
if (NJB(''srodtekst'') && typeof isSrd05==''undefined''){document.getElementById(''rekSrd05'').style.display=''block'';var isSrd05=true;} Z urzędniczego punktu widzenia
handel nie ma granic w dniu wspominania zmarłych. - Nie wnikamy, co handlarz ma zamiar sprzedawać, bo nie mamy takich uprawnień. Wydajemy jedynie zgodę na zajęcie pasa drogowego i pobieramy opłatę. Tak samo, jak nie oceniamy, czy coś jest estetyczne czy nie - twierdzi Urszula Nelken, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.
Powściągliwy w ocenie jest także ks. dr Rafał Markowski, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. - Chodzi o zachowanie proporcji. Dopóki odwiedzając groby naszych bliskich, nie zaniedbujemy modlitwy za zmarłych i wspominamy ich, to zjedzenie pieczonej kiełbaski w zimny listopadowy dzień nie jest niczym nagannym - powiedział "Metru" duchowny.
(tbe, mj)
wiadomosci.wp.pl