Cykl miesiączkowy jest to okres cyklicznych zmian w całym organizmie kobiety, szczególnie nasilonych w układzie rozrodczym, trwający od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem miesiączkowym.
Na początku cyklu następuje wzrost kilku małych pęcherzyków astralnych. Po kilku dniach dokonuje się selekcja pęcherzyka dominującego, który wzrasta i dojrzewa, reszta pęcherzyków zanika. Dojrzewający pęcherzyk dominujący wydziela estrogeny, których poziom we krwi rośnie wraz ze wzrostem pęcherzyka. Przed jajeczkowaniem stężenie estrogenów we krwi osiąga swój najwyższy poziom. Zakończenie dojrzewania dominującego pęcherzyka jajnikowego ( pęcherzyka Graafa) wiąże się ze zmniejszeniem wytwarzania w nim estrogenów oraz ze zmniejszeniem ich stężenia w surowicy krwi. Powoduje to wyrzut cykliczny Gn-RH z podwzgórza, z następstwem uwolnienia LH i FSO z przysadki do surowicy krwi. Stężenie LH jest znacznie wyższe od stężenia FSO. Jest to tak zwany przedowulacyjny szczytowy wzrost stężenia gonadotropin, który jest odpowiedzialny za wystąpienie jajeczkowania, czyli owulacji. Polega ona na uwolnieniu komórki jajowej z dojrzałego pęcherzyka jajnikowego do bańki jajowodu. Szczytowy wzrost stężenia estrogenów poprzedza na około 24 godziny wystąpienie jajeczkowania. Może ono wystąpić w ciągu 48 godzin po szczycie estrogenów. Natomiast szczyt gonadotropin występuje najwcześniej 8 godzin po szczycie estrogenów, czyli około 16 godzin przed jajeczkowaniem. W czasie kilkunastu godzin przed jajeczkowaniem pęcherzyki jajnikowy zaczyna wydzielać nieduże ilości progesteronu. Jego wydzielanie gwałtownie zwiększa się po jajeczkowaniu wraz z przekształceniem się komórek pękniętego pęcherzyka w komórki luteinowe ciałka żółtego. Ciałko żółte w cyklu miesiączkowym utrzymuje się około dwóch tygodni (14 – 16 dni). Wydzielany przez ciałko żółte progesteron wraz z estrogenami oraz wydzielanymi przez ciałko żółte substancjami białkowymi: FRP (follicle regulatory protein – regulatorowe białko pęcherzykowe) i inhibinę, a także wydzielaną przez przysadkę β-endorfinę hamują wydzielanie gonadotropin oraz uniemożliwiają dojrzewanie kolejnych pęcherzyków jajnikowych. Czyli wystąpienie jajeczkowania w fazie ciałka żółtego (tzw. dodatkowej owulacji) jest niemożliwe. Spadek stężenia hormonów jajnikowych na skutek zaniku ciałka żółtego powoduje menstruację. Polega ona na złuszczeniu się błony śluzowej macicy z towarzyszącym niedużym krwawieniem utrzymującym się kilka dni.
misiami 17 czerwca 2011 13:52
Bardzo ciekawe, fajnie poczytać o idealnych cyklach. Mój jest hmmm mocno nieidealny. Ciężko np nawet zaplanować jakiś wyjazd czy coś bo co 40-50 dni mam @, czasem co 28. Robię więc testy owulacyjne, ale przy tak długich cyklach robienie tych na mocz było i kosztowne i niekomfortowe dlatego teraz mam już inny na ślinę tester afrodyta, troch już zaczynam się łapać w moich cyklach dzięki niemu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.