Żółtaczka noworodków
U większości dzieci, po urodzeniu obserwuje się żółtaczkę fizjologiczną. Wynika ona z nadmiernego rozpadu czerwonych krwinek i hemoglobiny. W większości ustępuje ona około 8. – 10. doby.
Objawy
Podstawowym objawem żółtaczki jest żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych i białkówki oka. Rozwija się ona wskutek nagromadzenia się w organizmie żółtego barwnika, który powstaje wskutek rozpadu hemoglobiny. Bilirubina jest wydalana przez wątrobę i drogi żółciowe do przewodu pokarmowego. Jeszcze niedojrzałe narządy wewnętrzne dziecka nie potrafią sobie poradzić z nią poradzić i wydalić. Zazwyczaj widoczna jest po 2-3 dniach od urodzenia. Decyzję o wykonaniu badań i ewentualnym leczeniu wydaje lekarz. Dlatego zaraz po pojawieniu się żółtaczki, choć raz dziecko powinien zbadać lekarz.
Inne przyczyny żółtaczki u niemowląt
W niektórych przypadkach występowanie żółtaczki może być spowodowane m.in.:
Pokarmem kobiecym – jest to najczęstsza przyczyna przedłużania się żółtaczki u noworodków karmionych piersią,
Konfliktem serologicznym – pojawia się on w przypadku niezgodności grupy krwi matki i dziecka, w wyniku tego krwinki dziecka są niszczone przez przeciwciała matki przekazywane podczas ciąży przez łożysko,
Zakażenia,
Choroby wątroby,
Zarośnięcie dróg żółciowych – bardzo intensywnej żółtaczce towarzyszą szaro-białe, odbarwione stolce i ciemny mocz; natomiast skóra nabiera żółto-oliwkowej barwy.
Sposób leczenia
Żółtaczka fizjologiczna noworodków nie wymaga leczenia. Sama ustępuje po kilku dobach. Jeżeli stężenie bilirubiny u noworodka jest niezwykle wysokie lub niebezpiecznie w krótkim czasie się zwiększa, lekarz może zalecić stałe naświetlanie. Przez całą dobę naświetla się jak największą powierzchnię ciała dziecka promieniami ultrafioletowymi emitowanymi przez specjalną lampę. Promienie UV rozkładają bilirubinę w skórze, co zmniejsza jej poziom we krwi. W bardzo nielicznych przypadkach, gdy fototerapia nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczne jest przetoczenie krwi.
Ewentualne powikłania
Zazwyczaj nie spotyka się powikłań i ewentualnych negatywnych następstw żółtaczki. W bardzo rzadkich przypadkach, kiedy leczenie zostało rozpoczęte z opóźnieniem a stężenie żółtego barwnika znacznie się zwiększyło może dojść do uszkodzenia mózgu. Praktycznie takie przypadki nie mają miejsca u zdrowych, donoszonych noworodków.
Odniesienia:
Chybicka A., Dobrzańska A., Szczapa J., Wysocki J., Pierwsze 2 lata życia dziecka przewodnik dla rodziców.
Hasło dodane 2010-06-17 15:49:27 przez
alanml