Żółta febra, zwana inaczej żółtą gorączką, to choroba wirusowa rozprzestrzeniona w strefie okołorównikowej w Afryce oraz Ameryce Południowej. Wywoływana jest przez flawowirusy, przenoszone głównie przez komary. Może mieć przebieg łagodny, ale również bardzo ciężki, kończący się nierzadko śmiercią (WHO ocenia śmiertelność choroby na ok. 15%). Czasami chorobie towarzyszy żółtaczka (stąd nazwa choroby).
Po ukąszeniu przez komara wirus dostaje się poprzez naczynia limfatyczne do najważniejszych organów a także do krwi. Okres inkubacji choroby wynosi kilka dni, po których pojawiają się nudności, ból głowy, gorączka. Następnego dnia objawy te ustępują, jednakże wkrótce potem atakują z pełną mocą. Organizm zaczyna krwawić wewnętrznie i zewnętrznie, doprowadzając chorego w ciągu tygodnia nawet do śmierci.
Leczenie głównie objawowe: nawodnienie dożylne, leki obniżające ciśnienie, dializa nerek. W ciężkich przypadkach podaje się rybawirynę, jednakże jej skuteczność uzależniona jest od jak najszybszej prawidłowej diagnozy.
Choć jest to choroba charakterystyczna dla Afryki (90 % zakażeń) stanowi ona potencjalne niebezpieczeństwo dla całego świata. Łatwość w rozpowszechnianiu się (komary) i duże możliwości adaptacyjne stanowią olbrzymie zagrożenie. Na szczęście istnieje skuteczna szczepionka przeciwko żółtej febrze, dostępna również w Polsce.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.