Zastrzyki antykoncepcyjne
Zastrzyki antykoncepcyjne składają się zazwyczaj z jednego hormonu - syntetycznego progestagenu. Hormon ten odpowiedzialny jest za zahamowanie owulacji oraz za zmiany w śluzie szyjki macicy - śluz staje się gęsty i uniemożliwia przedostanie się plemników do wewnątrz.
Wybierając taką metodę należy pamiętać, że sprzyja ona zakrzepom i w pewnych sytuacjach może zwiększyć ryzyko osteoporozy. Dodatkowo dolegliwości związane z miesiączką mogą być bardziej dokuczliwe. Ważne jest, iż efekt antykoncepcyjny trwa dość długo - w ciążę można zajść około 10 miesięcy po zaprzestaniu stosowania tej antykoncepcji. Czasem niezbędna jest pomoc lekarza ginekologa.
Do zalet tej metody należy rzadkość jej stosowania - to znaczy: raz na kwartał. Środki zawarte w zastrzyku działają zaraz po podaniu. Dodatkowo zastrzyki antykoncepcyjne mogą zmniejszać dolegliwości związane z PMS.
Decydując się na zastrzyki powinno się zasięgnąć opinii ginekologa i wziąć pod uwagę wszystkie przeciwwskazania jakie występują przy tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej. W niektórych przypadkach stosowanie zastrzyków może powodować tycie.
Odniesienia:
Poradnik Zdrowie, Wikipedia.pl, Kobieta WP
Hasło dodane 2009-08-18 11:27:24 przez
Bartt