Żarłoczność (niekiedy nazywana obżarstwem) jest jednym z zaburzeń odżywiania. Najczęściej mówi się o anoreksji i bulimii, dlatego osoby cierpiące na ten rodzaj zaburzeń mają trudności w szukaniu pomocy oraz wiadomości na ten temat.
Podobnie jak inne rodzaje zaburzeń, przyczyn należy upatrywać przede wszystkim w psychice: zajadanie emocji, nieumiejętność radzenia sobie z trudnościami, poczucie osamotnienia, potrzeba szybkiego uspokojenia się, pocieszanie się jedzeniem.
W niektórych miastach znaleźć można grupy AŻ (Anonimowych Żarłoków), a proces leczenia odbywa się w 12 krokach, tak samo jak w przypadku alkoholizmu, lekomanii, narkomanii, patologicznego hazardu.
Niezbędna jest pomoc psychologa, często psychiatry, niekiedy nawet farmakologiczna lub operacyjna.
Osoby cierpiące na żarłoczność nie potrafią zapanować nad apetytem ani ilością spożywanych kalorii, co doprowadza je do otyłości i chorób z nią związanych.
Aby wydostać się spod wpływu niepohamowanego apetytu, konieczna jest praca nad samokontrolą i budowanie poczucia własnej wartości. Bardzo często żarłoczność spowodowana jest traumatycznymi przejściami w przeszłości, z którymi osoba chora powinna się uporać.
Odniesienia:
żarłoczność, obżarstwo, zaburzenia odżywiania, otyłość, niepohamowany apetyt
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.