Wkładka domaciczna
Wkładka domaciczna (
spirala antykoncepcyjna) jest jednym z popularniejszych środków antykoncepcyjnych stosowanych obecnie.
Początkowo wkładka stosowana była w celu zwiększenia płodności kobiety i ułatwienia zapłodnienia. Później odkryto, że wkładka może równie dobrze temu zapobiegać. Pierwsze wkładki o działaniu antykoncepcyjnym wykonywane były z metalu lub metali szlachetnych, ich ostry kształt powodował, że często dochodziło do przebicia ścianek macicy, co mogło powodować bardzo poważne konsekwencje.
Wkładki domaciczne znane obecnie pojawiły się na przełomie lat 50 i 60 XX wieku. Wykonywane są z tworzyw sztucznych bądź metali szlachetnych. Bardzo często zawierają miedź. Ich działanie jest podwójne - z jednej strony uwalniana miedź zmienia charakterystykę śluzu szyjki macicy praktycznie uniemożliwiając przedostanie się plemników. Dodatkowo wg naukowców wkładka powoduje, że komórka jajowa bardzo szybko wydostaje się z jajowodu, co w konsekwencji uniemożliwia jej zapłodnienie.
Niektóre wkładki wyposażone są w małe zbiorniczki wypełnione stopniowo uwalnianym syntetycznym progesteronem - on również ma za zadanie wywołanie zmian w śluzie szyjki macicy.
Wkładka domaciczna działa w zależności od typu i rodzaju - od roku do nawet 5 lat, chociaż są juz dostępne wkładki działające nawet 12 lat.
Wkładkę domaciczną stosuje się tylko w konsultacji z lekarzem ginekologiem.
Przed założeniem należy wykonać serię niezbędnych badań (m.in. cytologię, badania krwi), które wykluczą występowanie przeciwwskazań do stosowania tej metody. A są nimi na przykład: wszelkie stany zapalne i chorobowe narządów rodnych, niedokrwistość czy naturalna skłonność do poronień. Jeśli badania nie dadzą powodów do rezygnacji z wkładki domacicznej, lekarz ginekolog zakłada ją. Po założeniu należy przestrzegać wizyt kontrolnych, gdyż organizm może różnie na wkładkę zareagować (często reaguje stanami zapalnymi, jednak zawarta w niej miedź działa antybakteryjnie i wspiera "samoleczenie" organizmu), a także sama wkładka może się przesunąć lub wręcz wypaść, co znacznie zmniejsza jej skuteczność...
Wkładka może powodować, zwłaszcza w pierwszych kilku miesiącach stosowania, bardziej obfite miesiączki, a także bóle. Jeśli ból utrzymuje się zbyt długo, powinno się wybrać inną wkładkę lub w ogóle zaprzestać stosowania tej metody.
Wkładkę można wyjąć w dowolnym czasie, jednak najlepiej robić to ostatniego dnia miesiączki.
Nie powinno się przekraczać czasu stosowania określonego przez producenta. Bezwzględnie należy wyjąć wkładkę, jeśli dojdzie do zarażenia rzeżączką.
Odniesienia:
Polki.pl, Wikipedia.pl
Hasło dodane 2009-08-19 11:24:05 przez
Bartt