Urazy u dzieci
Zabawy dzieci często kończą się skaleczeniem lub stłuczeniem kończyn, a nawet obrażeniami głowy. Czasem głębokimi ranami ciętymi lub kłutymi, a przy większych ranach tłuczonych lub szarpanych uszkodzeniu ulegają również nerwy, ścięgna, a nawet kości.
Objawy
Przy drobnych skaleczeniach uszkodzeniu ulega ciągłość skóry i struktur podskórnych. Gdy uszkodzone są naczynia krwionośne, możemy mieć do czynienia z bardziej obfitym krwawieniem, niewielkie ranki goją się zazwyczaj stosunkowo szybko. Niepokój powinno budzić także zabrudzenie rany ziemią, żwirem lub rdzą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy skaleczeniu do rany przedostała się laseczka tężca.
Wspomniana bakteria wytwarza w organizmie człowieka toksyczny jad, który uszkadza centralny układ nerwowy. Choroba prowadzi do wzmożonego napięcia mięśniowego, wywołując niekontrolowane skurcze różnych partii ciała i napady drgawek. Pierwszym symptomem rozwoju zakażenia są zazwyczaj trudności z przełykaniem i szczękościsk, później pojawia się sztywność karku i kończyn.
Leczenie
Nie zawsze wystarczy dezynfekcja rany, założenie opatrunku czy przyłożenie kompresu. Dlatego nie należy bagatelizować poważniejszych obrażeń i skonsultować się z lekarzem specjalistą. Każde podejrzenie zakażenia laseczką tężca wymaga natychmiastowego podania surowicy przeciwtężcowej, a w przypadku wystąpienia objawów choroby — leczenia szpitalnego.
Pierwsza pomoc
Należy pamiętać o trzech podstawowych czynnościach przy udzielaniu pierwszej pomocy: starannym oczyszczeniu rany, odkażeniu oraz odpowiednim opatrunku.
Wszelkie otarcia lub drobne skaleczenia koniecznie trzeba przemyć czystą wodą, usuwając zanieczyszczenia i brud powstały w wyniku uszkodzenia skóry. Bardzo ważną czynnością jest odkażenie rany za pomocą tradycyjnych płynnych środków dezynfekujących lub specjalnie do tego celu stworzonych wygodnych gazików nasączonych 70 proc. alkoholem izopropylowym. Dzięki temu usuniemy nagromadzone w ranie bakterie i zmniejszymy niebezpieczeństwo zakażenia.
Dezynfekcja musi następować zawsze po oczyszczeniu rany, ponieważ środki odkażające tracą właściwości w kontakcie z zanieczyszczeniami. W zależności od wielkości urazu i stopnia krwawienia, zakładamy plaster lub opatrunek z gazy. Należy pamiętać, że stały dopływ powietrza przyśpiesza gojenie ran, dlatego regularna wymiana opatrunków i całkowite ich zdjęcie, gdy nie są już niezbędne, pozwalają skórze oddychać i wspomagają odbudowę naskórka.
Przewidujący rodzice w swojej apteczce powinni posiadać także preparaty łagodzące objawy stłuczeń, siniaków czy drobnych kontuzji, które przytrafiają się dzieciom często jak skaleczenia.
Odniesienia:
"Gazeta Olsztyńska"
Hasło dodane 2008-10-27 12:06:45 przez
ULA