Co wywołuje tospolazmozę ?
Toksoplazmoza jest wywoływana przez pasożyta (pierwotniaka Toxoplasma gondii) przenoszonego głównie przez koty. Możliwe jest również przenoszenie przez ptaki, karaluchy, muchy.
Jak można zarazić się toksoplazmozą?
Żródłem zarażenia w naszych warunkach geograficznych są odchody kota, w których znajdują się formy zakaźne pasożyta.
Kał zarażonych kotów wysycha i z kurzem, wiatrem przenoszony jest w odległe miejsca i może znaleźć się w glebie, na owocach, warzywach, w otwartych studniach. Zatem jeżeli człowiek zje nie umyte owoce, warzywa, wypije nie przegotowaną wodę studzienną może to spowodować zarażenie. Dzieje się tak jednak rzadko.
W opisany sposób zarażają się zwierzęta (bydło,owce, ptaki), w których mięśniach tworzą się cysty pasożyta będące formami zakaźnymi dla człowieka. Do zarażenia ludzi dochodzi najczęściej właśnie przez spożycie mięsa surowego, półsurowego, wędlin zawierających cysty pasożyta.
Mięso zatem przed spożyciem powinno być dostatecznie ugotowane lub upieczone.
Dlaczego toksoplazmoza jest grożna dla dziecka ?
Jakie są konsekwencje i skutki toksoplazmozy ?
Toksoplazmoza jest dla dziecka bardzo niebezpieczny. toksoplazmoza u dziecka może spowodować:
wodogłowie
zaatakować siatkówkę oka (powodując ślepotę)
ciężko uszkodzić wątrobę.
Praktyka pokazuje, że leczenie wzroku nie jest możliwe (w szczególności nie można przywrócić wzroku) oraz nie jest możliwe całkowte wyleczenie wątroby.
Leczenie wodogłowie jest możliwe. Można je leczyć zarówno w czasie życia płodowego (śródmacicznie) jak i już po urodzeniu się dziecka.
Jak przebiega toksoplazmoza ?
Toksoplazmoza jest chorobą wywoływaną przez pasożyta przenoszonego głównie przez koty. Po zarażeniu pasożyt zagnieżdża się w mięśniu macicy i pozostaje tam w formie przetrwalnikowej. Jest w statium śpienia. Zarażonej kobiecie pasożyt nie szkodzi. Niebezpieczny jest dla dziecka rozwijającego się w łonie zarażonej matki.
Jakie są możliwości zarażenia się toksoplazmozą ?
Są dwie możliwości zarażenia się toksoplazmozą.
Pierwsza możliwość to taka, gdy kobieta zaraziła się pasożytem jeszcze przed zajściem w ciążę. Obecnie uważa się, że w takiej sytuacji pasożyt nie ma szans, by przedostać się z organizmu matki przez łożysko do organizmu dziecka. Płód nie jest wówczas zagrożony.
Lepiej jednak unikać zarażenie się toksoplazmozą, bowiem zaobserwowano przypadki prawdopodobnego przedostania się pasożyta przez łożysko do organizamu płodu, gdy matka jest osłabiona i ma bardzo niską odporność.
Drugą możliwością jest sytuacja, gdy matka zaraziła się toksoplazmozą już w trakcie ciąży. Spore grono specjalistów jest zdania, że pasożyt przenika do organizmu płodu wyłącznie w sytuacjach, gdy zakażenie jest świeże.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.