Testy dla alergików
Aby ustalić, czy pacjent ma alergię, lekarz musi znać historię choroby swojego pacjenta. Czasem będzie potrzebował jednak wsparcia, aby się upewnić. Tym wsparciem są proste testy, które dadzą lekarzowi jasność, co do naszego stanu zdrowia. A są to:
Testy skórne
Testy skórne są najbardziej popularne wśród alergologów. Standardowy test zazwyczaj sprawdza naszą odporność na pyłki, sierść i roztocza. Test się wykonuje przez polanie kilku kropli ekstraktu na skórę. Po odczekaniu 15 minut sprawdzane są reakcje skóry na alergeny.
Test krwi
Niewielka ilość krwi idzie do badania. Sprawdza się, czy nie ma przeciwciał IgE we krwi krążącej. Można również mierzyć przeciwciała na wiele alergenów.
Testy płatkowe
Służą do wykrywania alergii kontaktowej, na związki drobnocząsteczkowe, takie jak metale, leki, substancje zapachowe czy składniki gumy. Alergia kontaktowa może być przyczyną alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Gotowe substancje do testów płatkowych rozprowadzane są w postaci maści lub roztworów w aplikatorach przypominających strzykawki lub zakraplacze. Testowane substancje nakłada się na skórę za pomocą specjalnych komór umocowanych na hipoalergicznym przylepcu. Komory wypełnia się testowanymi substancjami, a następnie nakleja na skórę grzbietu. W trakcie testów nie można moczyć pleców, należy również unikać gwałtownych ruchów i przepocenia. Substancje pozostawia się na skórze badanego przez 48 godzin. Po usunięciu przylepca z komorami, nadmiar substancji testowej usuwa się przez przyłożenie bibuły filtracyjnej. Oceny reakcji skórnej dokonuje się bezpośrednio po zdjęciu przylepców oraz w kolejnych dniach (w 48., 72. oraz 96. godzinie od momentu naklejenia komór z haptenami na skórę).
Prowokacja
Alergia na żywność jest trudna do badania. Polega ona na usunięciu podejrzanych substancji z żywności na tydzień – dwa. Jeśli jest różnica w reakcjach, to lekarz już wie, na co jesteśmy uczuleni.
Hasło dodane 2010-07-20 14:19:21 przez
Marcin1984