Test potrójny
Test potrójny jest wykonywany między 14 a 20 tygodniem ciąży i polega na oznaczeniu we krwi matki alfa- fetoproteiny (AFP), gonadotropiny kosmówkowej (HCG) i wolnego estriolu (fE3). Jest badaniem przesiewowym w kierunku zespołu Downa, Edwardsa i otwartych wad centralnego układu nerwowego (CUN) u płodu.
W diagnostyce zespołu Downa czułość tego testu oraz odsetek wyników fałszywie pozytywnych w większym stopniu zależy od wieku kobiety ciężarnej, niż w teście PAPPA. Jego czułość wynosi 66% dla zespołu Downa i 60% dla zespołu Edwardsa. Oznacza to, że dzięki testowi potrójnemu możemy wykryć mniejszą liczbę dzieci naprawdę chorych niż w teście PAPPA(średnio wykrywanych jest 6 na 10 płodów chorych). Czułość tego testu w wykrywaniu otwartych wad centralnego układu nerwowego u płodu nie zależy od wieku ciężarnej.
Duża zależność tego testu od wieku ciężarnej powoduje, że liczba wyników fałszywie pozytywnych rośnie wraz z wiekiem przyszłej mamy. Oznacza to, że im "starsza" jest przyszła mama, tym częściej otrzyma wynik fałszywy - to znaczy sugerujący chorobę płodu, gdy tak naprawdę jest on zdrowy. Badaniem rozstrzygającym w takim wypadku jest amniopunkcja.
źródło: www.laboratoria24.pl
Hasło dodane 2010-01-20 14:28:54 przez
Marcin1984