Szałwia lekarska- łacińska nazwa szałwii brzmi salvus, co znaczy zdrowie.
Szałwia jest gatunkiem rośliny z rodziny jasnowatych. Jej naturalnym środowiskiem jest rejon Morza Śródziemnego. Jest rośliną popularną na całym świecie, przez co uprawianą w wielu krajach. W Polsce szałwia lekarska uprawiana jest od kilkuset lat.
Wymagania do uprawy: stanowisko ciepłe, nasłonecznione, osłonięte, gleba żyzna o odczynie obojętnym lub zasadowym. Na rozsadnik wysiewa się nasiona w marcu lub w kwietniu, a w lipcu wysadza rośliny na miejsce stałe.
Osiąga wysokość od 20 do 75 cm. Posiada piękne fioletowo niebieskie kwiaty, dlatego często spotyka się ją, jako roślinę ozdobną na ogrodowych rabatach.
Szałwia stosowana jest, jako przyprawa kuchenna. Ma gorzkawy smak i głównie przyprawia się nią ryby wędzone i dziczyznę.
Innym zastosowaniem szałwii jest przemysł kosmetyczny. Ze względu na zawartość olejków eterycznych jest składnikiem wielu kosmetyków, m.in. past do zębów, szamponów do włosów.
Jednak najbardziej ceniona jest w ziołolecznictwie i w medycynie. Szałwia znana była już w starożytności, była środkiem uniwersalnym na wszystkie dolegliwości. Za czasów Mikołaja Reja szałwię nazywano „różdżką życia”. Staropolskie przysłowie mówi „Kto ma szałwię w ogrodzie, tego śmierć nie ubodzie”. Z przysłowiem tym zgadzał się również najsławniejszy polski zielarz XX wieku Czesław Klimuszko, który mawiał "Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie szałwia rośnie?". Obecnie zastosowanie szałwii znacznie się zmniejszyło, jednak nadal jest jednym z najpopularniejszych ziół.
Działanie szałwii:
Niepożądane objawy przy długotrwałym stosowaniu dużych ilości wyciągów z tej rośliny: nudności, wymioty, otępienie, a nawet skurcze kloniczne.
Szałwia ze względu na swoje dobroczynne właściwości powinna znaleźć się w każdej domowej apteczce.
Anonim 26 lipca 2011 09:39
Dobry tekst. :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.