Sok żołądkowy jest substancją wydzielaną przez gruczoły trawienne żołądka. Na dobę żołądek wydziela około 1,5 litra soku.
Najważniejszymi składnikami soku żołądkowego są: kwas solny, pepsynogen, pepsyna (enzym trawiący białko) oraz śluz.
Zadaniem kwasu solnego jest aktywowanie nieczynnego pepsynogenu, warunkowanie kwaśnego środowiska niezbędnego do trawienia białka przez pepsynę, działanie antyseptyczne, zabijanie drobnoustrojów lub utrudnianie ich rozwoju, ochrona niektórych witamin, które łatwo tracą aktywność w środowisku alkalicznym, ułatwianie wchłaniania żelaza i wapnia, oraz uczestniczenie w regulacji otwierania i zamykania odźwiernika żołądka.
Pepsynogen jest wydzielany przez błonę śluzową żołądka. Pod wpływem kwasu solnego przekształca się w aktywną pepsynę.
Śluz jest wydzielany przez komórki śluzowe żołądka i jego zadaniem jest ochrona komórek okładzinowych oraz innych wchodzących w skład błony śluzowej, przed trawiącym działaniem kwasu solnego
Pokarm, najpierw jest żuty w jamie ustnej, a następnie przechodzi do żołądka, gdzie duże cząsteczki białka rozkładane są na mniejsze grupy aminokwasów. Pierwszy etap trawienia białek zachodzi przy udziale kwasu solnego wydzielanego w ścianie żołądka, którego działanie zależy od cynku. Produkcja kwasu solnego oraz poziomy cynku często zmniejszają się wraz z wiekiem. Rezultatem takiego stanu jest niestrawność nasilająca się po posiłkach bogatych w białko, a także duże prawdopodobieństwo powstania alergii pokarmowych, ponieważ duże, nie strawione cząsteczki pokarmu, częściej wywołują reakcje alergiczne w jelicie cienkim.
U niektórych osób żołądek wytwarza zbyt dużo kwasu solnego, co objawia się niestrawnością i uczuciem pieczenia. Zazwyczaj dolegliwości nasilane są przez kwasotwórcze i drażniące pokarmy i napoje takie jak: kawa, herbata, aspiryna, mięso, ryby, jajka i inne pokarmy o wysokiej zawartości białka. Osoby które cierpią na „kwaśny żołądek” powinny zwracać uwagę, aby w ich jadłospisie nie zabrakło pierwiastków takich jak wapń i magnez, które posiadają szczególne właściwości zasadowe.
Odniesienia:
Patrick Holford „Smak zdrowia” http://portalwiedzy.onet.pl/57228,,,,sok_zoladkowy,haslo.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_solny http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBo%C5%82%C4%85dek
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.