Socjalizacja psa (uspołecznianie psa) – Proces, mający na celu przystosowanie psa do otaczającej rzeczywistości i przyzwyczajeniu go do szeregu sytuacji i bodźców, z którymi będzie się zmagał w swoim dorosłym psim życiu. To, jaki będzie nasz pies, w dużym stopniu zależy od nas samych. Procesowi socjalizacji należy poddać szczenię zaraz po odstawieniu od matki (w wieku 7-12 tygodni) i powinien on trwać aż do szóstego miesiąca życia psa, czyli okresu dojrzewania. Kształtujemy w ten sposób jego zachowania w późniejszym życiu. Podczas tego okresu musimy zadbać, by wszystkie doświadczenia szczenięcia były pozytywne, gdyż negatywne skojarzenia mogą być powodem późniejszej agresji psa. Należy przy tym pamiętać, że pierwsze wrażenia szczenięcia w zetknięciu z daną sytuacją są niezwykle istotne.
Pierwszego dnia pobytu szczenięcia w domu powinniśmy pozwolić mu na zaklimatyzowanie się. Z każdym kolejnym dniem powinniśmy pooddawać go nowym bodźcom.
Podczas socjalizacji szczenię musi poznać jak największą liczbę różnie wyglądających i zachowujących się osób, w tym dzieci (należy pozwolić na podnoszenie szczenięcia przez te osoby). Należy jednak pamiętać, by zabawa z dzieckiem była dla szczenięcia przyjemna, w przeciwnym wypadku może to się objawić późniejszą agresją psa wobec dzieci. Szczenię należy też zapoznać z jak największą liczbą przedmiotów (np. parasol, kapelusz, odkurzacz, suszarki do włosów, w tym przedmiotów poruszających się, np. dziecięce zabawki, rower, deskorolka), jak największą liczbę odgłosów (np. dźwięk dzwonka u drzwi, dźwięk odkurzacza, odgłos silnika samochodowego, głośna muzyka, krzyczące dzieci itp.), jak największą liczbę miejsc (podwórko, park, sklep, dworzec PKP, mieszkanie innych osób), jak największą liczbą różnych powierzchni (drewno, dywan, beton, mokra trawa, itp.)
Bardzo istotnym w procesie socjalizacji psów jest również ich kontakt z innymi psami. Może się jednak on odbyć dopiero po odbyciu szczepień, gdyż odporność szczenięcia po odstawieniu od matki spada i jest ono narażone na infekcję.
Podczas okresu socjalizacji nie należy szczenięcia do niczego zmuszać. Należy też pamiętać, że w tym czasie szczeniak chłonie wszelkie informacje jak gąbka i jeśli raz na coś szczenięciu pozwolimy, ciężko będzie go później tego oduczyć.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.