Podpisanie ustawy konkordatowej między Polską a Stolicą Apostolską nastąpiło w lipcu 1998. Od tego momentu ślub zawarty tylko w Kościele ma moc prawną dzięki dołączeniu do niego formalności, które do tej pory stanowiły podstawę ślubu cywilnego.
Zawarcie tego rodzaju związku stanowi ułatwienie dla par, nie muszą one bowiem tak często odwiedzać USC. Ich wizyty są ograniczone do minimum.
Chcąc zawrzeć ślub konkordatowy musicie wybrać się do kancelarii parafialnej w parafii, gdzie zamierzacie się pobrać. Zróbcie to stosunkowo wcześnie najlepiej ok. 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą:
- świadectwo chrztu,
- świadectwo bierzmowania,
- zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego oraz spotkań w poradni rodzinnej,
- dowody osobiste.
Na podstawie przyniesionych dokumentów urzędnik, bądź kapłan sporządzi tzw. protokół przedślubny i rozpisze zapowiedzi, które będą ogłaszane w rodzimych parafiach państwa młodych. Pamiętać należy, że obowiązek poinformowania swoich parafii o fakcie zawarcia związku małżeńskiego spoczywa na Was.
Kiedy do ślubu pozostanie ok. 3 miesiące należy wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Weźcie ze sobą:
- dowody osobiste,
- skrócone odpisy aktu urodzenia,
- wdowa bądź też wdowiec pamiętać muszą, aby koniecznie zabrać ze sobą akt zgonu współmałżonka.
W USC czeka was krótka rozmowa, podczas której odpowiecie na kilka formalnych pytań oraz ustalicie nazwisko jakie małżonka będzie nosić po ślubie. Na podstawie tej rozmowy urzędnik wystawi zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Pamiętajcie, że zaświadczenie to jest ważne tylko 3 miesiące, więc wasz ślub musi się odbyć w ciągu tego okresu.
Trzymając zaświadczenie w ręku ponownie udajecie się do kancelarii parafialnej, gdzie składacie ów dokument oraz potwierdzenie ogłoszenia zapowiedzi przedślubnych. Pozostaje wam jeszcze tylko załatwienie kilku spraw formalnych tj. przyniesienie zaświadczenia o odbyciu spowiedzi przedślubnych oraz musicie w dniu ślubu w obecności świadków podpisać zgodę na skutki cywilno-prawne waszego małżeństwa. Obecność świadków jest konieczna, ponieważ w tym samym czasie podpisują inne stosowne dokumenty.
Po dwóch tygodniach od zawarcia związku małżeńskiego możecie udać się do USC po skrócone odpisy aktu małżeństwa.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.