Siatka centylowa
Na podstawie badań dużej populacji dzieci opracowano metody obiektywnej oceny prawidłowego rozwoju fizycznego. Do najczęściej stosowanych, należą ocena prawidłowego wzrastania i przyboru masy ciała dziecka w poszczególnych przedziałach wiekowych i z rozróżnieniem na obie płci.
Siatki centylowe znajdują się w każdej książeczce zdrowia.Pozwalają one stwierdzić, czy rozwój dziecka przebiega harmonijnie. Posługując się siatkami, możemy prześledzić indywidualny rozwój dziecka i porównać go z rozwojem dzieci w tym samym wieku. Ponieważ każde dziecko ma własne, uwarunkowane genetycznie tempo wzrastania, od porównań z innymi dziećmi ważniejsze jest śledzenie indywidualnego tempa rozwoju, a także sprawdzanie, czy nie ma rażących dysproporcji pomiędzy wagą i wzrostem malucha bądź wyraźnego lub nagłego zahamowania rozwoju.
Nagły spadek na dużo niższy centyl może świadczyć o chorobie. Średnia waga i średni wzrost to pięćdziesiąty centyl. To oznacza, że połowa dzieci w tym wieku ma takie wymiary. Maksymalny, 97. centyl pokazuje wartości wagi i wzrostu dla dzieci dużych, a 3. centyl - jak się łatwo domyślić - dla tych najdrobniejszych. Cały obszar pomiędzy 3. a 97. centylem pokazuje granice normy. Zaznaczając wagę i wzrost na siatce, można samemu narysować krzywą rozwoju dziecka. Zasada jest prosta: nawet jeżeli przebiega ona powyżej albo poniżej średniej, ale wznosi się systematycznie - nie ma powodu do niepokoju. Dziecko jest po prostu większe lub mniejsze niż jego przeciętny rówieśnik, ale rozwija się harmonijnie.
Jak czytać siatki centylowe? Cały obszar siatki, znajdujący się pomiędzy 3. a 97. centylem to granice normy. Centyl 50. określa średni wzrost i wagę, górną granicę wyznacza 97. centyl – są to dzieci bardzo wysokie i ciężkie, granicę dolną stanowi centyl 3. - dzieci niskie i ważące najmniej.
Po wypełnieniu takich danych, jak wiek, płeć, waga i wzrost dziecka, na wykresie zostaje wyznaczony punkt. Jest to centyl, w którym mieści się badane dziecko. Jeśli jest to np. centyl 25., oznacza to, że jest ono lżejsze/niższe od 75% równolatków jego płci, a cięższe/wyższe od 25% (w zależności, czy nanosimy dane na siatkę wagi czy wzrostu). Jeśli krzywa na siatce znajduje się w górnych lub dolnych granicach normy centylowej, nie ma powodu do niepokoju. Znaczy to mniej więcej tyle, że dziecko jest większe lub mniejsze, tęższe bądź chudsze, niż przeciętny rówieśnik.
Chłopiec:
Wykres wagi
Wykres wzrostu
Dziewczynka:
Wykres wagi
Wykres wzrostu
Referencje:
http://www.potomek.pl
http://babyonline.pl
http://www.siatkicentylowe.com/
http://www.bebilon.com.pl
Hasło dodane 2010-09-07 16:46:00 przez
szymuś