Różyczka jest jedną z chorób wieku dziecięcego. Jest to choroba wirusowa cechująca się bardzo wysoką zaraźliwością.
Do zakażenia różyczką dochodzi drogą kropelkową. Okres inkubacji wynosi zazwyczaj od 2 do 3 tygodni. Chory zaraża już około 7 dni przed wystąpieniem wysypki i może zarażać do 5 dni po jej ustąpieniu. Wzrost zachorowalności najczęściej odnotowuje się zimą i wiosną.
Raz przebyta choroba daje odporność na całe życie.
Podstawowym objawem jest gorączka. Pojawiające się na skórze małe plamki z czasem zlewają się w jedną, dając wrażenie czerwonej skóry. Może pojawić się również bladoróżowa wysypka, która występuje po krótkim okresie objawów nieżytowych. Różyczce nieodłącznie towarzyszy również powiększenie węzłów chłonnych i ból przy ich dotykaniu, mogą również wystąpić bolące rany w jamie ustnej. Wysypka na twarzy i tułowiu podobna jest bardzo do tej przy odrze, jednak same objawy są mniejsze i stan chorego jest lepszy. W ciągu 2–3 dni wysypka znika i nie pozostawia żadnych śladów, a zarazem u niektórych osób bardzo swędzi. Czasami różyczka może przebiegać bezobjawowo.
Powikłania po przebyciu tej choroby to różyczkowe zapalenie mózgu, plamica różyczkowa i różyczkowe zapalenie stawów. Są one jednak stosunkowo rzadkie. Istotne choć również rzadkie są powikłanie jakie mogą wystąpić u płodu, kiedy na różyczkę zachoruje ciężarna kobieta będąca w ciąży do 12 tygodnia – wirus różyczki może bowiem spowodować nieodwracalne zmiany rozwojowe u rozwijającego się dziecka dotyczące układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz wzroku i słuchu. Dlatego kobietom które w ciąży miały styczność z chorym na różyczkę podaje się gamma-globuliny.
W celu zapobiegania zachorowaniom na różyczkę stosuje się szczepienia ochronne. Jednakże jak każde szczepienia nie chronią one całkowicie przed zachorowaniem, a jedynie uczą organizm walczyć z tym wirusem. W przypadku zachorowania u dzieci szczepionych przebieg choroby jest łagodniejszy. Obowiązkowo stosuje się szczepienia dla dzieci w 13-14 miesiącu życia, oraz w wieku 10, 11 i 12 lat. Zalecane jest również szczepienie wszystkich przyszłych matek, które nie były wcześniej szczepione lub nie przechodziły różyczki, na kilka miesięcy przed planowaną ciążą, z zaleceniem minimum 3 miesięcznej skutecznej antykoncepcji po szczepieniu.
Leczenie różyczki przebiega objawowo. Niezbędna jest konsultacja lekarska. Gdy choroba przebiega lekko wystarczy pielęgnacja w domu. Należy obniżać temperaturę, podawać dużo płynów, pokarmy lekkostrawne. Konieczne jest też pozostanie w łóżku w kilka dni po ustąpieniu gorączki.
Odniesienia:
www.wikipedia.pl www.e-medycyna.net
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.