Rogowacenie przymieszkowe to genetycznie uwarunkowane schorzenie dotyczyczące głownie osób młodych. Polega ono na punktowym zrogowaceniu ujść mieszków włosowych. Skóra jest pokryta rozsianymi grudkami, jest sucha i szorstka, sprawia wrażenie tarki.
Zmiany lokalizują sie głównie na udach, ramionach i policzkach sprawiając wiele kłopotów natury kosmetycznej.
Wiele mam myli to schorzenie z alergią pokarmową. Zanim zrobimy dziecku testy udajmy się do deramtologa. By wykluczył w/w schorzenie.
Łagodne rogowacenie przymieszkowe właściwie może nie być leczone, można też stosować łagodne leki, ale zawsze szukamy związku rogowacenia mieszkowego z innymi schorzeniami. Bo szczególnie często towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry lub też „stanowi atopii", który cechuje się między innymi wrodzonym, genetycznie uwarunkowanym defektem w naskórku, czego następstwem jest bardzo znaczne wysuszenie skóry.
Leczenie - co stosować:
Stosujemy zazwyczaj oleje naturalne, parafina płynna, oleje mineralne z dodatkami takimi jak masło Shea (obecne w nim kwasy tłuszczowe, oleinowy, stearynowy, palmitynowy i linolenowy są niemal identyczne z kwasami tłuszczowymi znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka), euceryna, linomag itp. To substancje obojętne - nie zawierają leków, a ich stosowanie np. dodawanie do kąpieli lub nakładanie na skórę w postaci kremów i maści umożliwia poprawienie wyglądu skóry dziecka.
Pamiętajmy: Nie należy mechanicznie ścierać zmian gdyż powoduje to występowanie blizn!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.