Poronienie (łac. abortus ) jest to przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie wskutek wydalenia obumarłego jaja płodowego. Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym. Ryzyko kolejnego poronienia po pierwszym poronieniu zwiększa się o około 24%, po dwóch poronieniach o 26% a po trzech poronieniach o 32%.
Rodzaje poronień:
1. poronienia samoistne - gdzie ukończenie przedwczesne ciąży następuje z przyczyn naturalnych
2. poronienia sztuczne - gdzie ukończenie ciąży wykonane jest z przyczyn leczniczych oraz innych (aborcja).
Przyczyny poronień samoistnych
Zasadniczo rozróżnia się dwie grupy poronień:
Przyczyny zależne od jaja płodowego, które nie jest w stanie rozwijać się prawidłowo /stanowią około 50-70% wszystkich przypadków poronień/ oraz zależne od matki.
Przyczyny zależne od matki to:
Przebieg poronienia
Poronienie może mieć przebieg jednoczasowy lub dwuczasowy.
Objawy
Pierwszymi objawami poronienia są: krwawienie, skurcze oraz odpływ płynu owodniowego
Postacie kliniczne i leczenie
Jest to postać w której wydaleniu z jamy macicy uległo całe jajo płodowe (płód i kosmówka). Krwawienie z macicy szybko ustępuje a sama macica szybko ulega zmniejszaniu.
Postępowanie w przypadku poronienia zupełnego do 20 tygodnia ciąży z reguły polega na wyłyżeczkowaniu jamy macicy
Jest to postać poronienia w której płód zostaje wydalony z jamy macicy oraz czasami fragmenty łożyska i kosmówki.
Postępowanie w poronieniu niezupełnym polega na usunięciu z jamy macicy łożyska bądź jego fragmentów za pomocą palca lub specjalnej tępej łyżki.
Jest to postać poronienia, której nie da się zatrzymać charakteryzująca się obfitym krwawieniem i silnymi skurczami macicy oraz postępującym rozwieraniem kanału oraz ujścia wewnętrznego macicy.
Jest to postać poronienia charakteryzująca się skąpym krwawieniem lub skurczami macicy lub krwawieniem ze skurczami przy zamkniętym kanale szyjki macicy. We wczesnej ciąży skurczom odpowiada pobolewanie w okolicy krzyżowej lub podbrzusza. W poronieniu zagrażającym istnieje duża szansa na zachowanie ciąży.
Leczenie poronienia zagrażającego polega na bezwzględnym leżeniu (zakaz wstawania nawet do łazienki) najlepiej w warunkach szpitalnych. Nie wolno stosować gwałtownie działających środków przeczyszczających. W postępowaniu terapeutycznym podaje się leki hamujące czynność skurczową macicy.
Jest to postać poronienia częstego, gdy u tej samej kobiety wystąpią trzy lub więcej poronienia jedno po drugim. Przyczyną 40-70% wszystkich poronień nawykowych są poronne jaja płodowe czyli wady rozwojowe zarodka.
Postępowanie lecznicze polega leczeniu przyczyny zasadniczej poronień jeżeli taka istnieje. Ponadto obowiązuje bezwzględne leżenie przez dłuższy czas najlepiej w warunkach szpitalnych, unikanie urazów i zakaz współżycia płciowego.
Jest to poronienie w którym obumarłe jajo płodowe pozostaje w macicy przez wiele tygodni. Jeżeli obumarłe jajo płodowe pozostaje w macicy ponad 5 tygodni wówczas może dojść do zagrażającego życiu krwawienia w wyniku zaburzeń krzepnięcia.
Odniesienia:
MediVep.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.