Płonica czyli szkarlatyna to ostra choroba zakaźna wieku dziecięcego. Wywołuje ją bakterie paciorkowca grupy A.
Do zakażenia płonicą dochodzi drogą kropelkową. Pierwsze objawy pojawiają się po 2 do 4 dniach od kontaktu z chorym. Są one bardzo podobne do objawów anginy – ból gardła, zaczerwienione migdałki, wysoka – dochodząca nawet do 40o gorączka, pokryty białym nalotem język. Powiększone są również węzły chłonne. Po 2-3 dniach kolor języka zmienia się na malinowy a na ciele pojawia się charakterystyczna wysypka – drobne, czerwone krosteczki wielkości główki od szpilki. Wysypka zazwyczaj występuje na tułowiu, w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Najwyraźniejsza jest na plecach, brzuchu, pośladkach i w pachwinach. Charakterystycznym dla szkarlatyny objawem jest również tzw. trójkąt Fijałowa – na policzkach chorego występuje rumień, ale skóra wokół ust i nosa pozostaje blada. Po kilku dniach od wystąpienia wysypki następuje grubo płatowe łuszczenie się skóry, które najwyraźniejsze jest na dłoniach i stopach. Etap ten trwa nawet do dwóch tygodni.
Przy bardziej toksycznym przebiegu płonicy mogą występować również takie objawy jak: zapalenie mięśnia sercowego, utrata przytomności, nad sercem stwierdza się szmerek skurczowy, a wątroba i śledziona są powiększone. W tym przypadku zmiany w gardle są bardzo niewielkie.
W przebiegu septycznym szkarlatyny obserwuje się duże zmiany w gardle, zapalenie węzłów chłonnych szyjnych, a także może dojść do martwicy tkanek jamy ustnej i posocznicy.
Powikłania po przebyciu tej choroby to kłębkowe zapalenie nerek, zapalenie stawów, gorączka reumatyczna, zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie ucha środkowego,
Leczenie płonicy bezwzględnie należy prowadzić pod opieką lekarza. Choroba ta wymaga zastosowania antybiotyków z grupy penicylin. Należy też koniecznie udać się na wizytę kontrolną po zakończeniu przyjmowania pełnej dawki leków – szkarlatyna bowiem lubi powracać, gdy nie wyleczymy jej do końca. W początkowym stadium choroby należy podawać leki przeciwgorączkowe i stosować domowe sposoby na zbicie temperatury. Chory bezwzględnie powinien leżeć. Ze względu na zmiany w jamie ustnej i gardle oraz trudności w przełykaniu dieta powinna być lekkostrawna, głównie płynna, a podawane napoje, buliony, musy czy zupy powinny być ciepłe.
Choć chory nie może opuszczać mieszkania to pomieszczenie w którym leży powinno być regularnie wietrzone. Należy w nim również utrzymywać stałą temperaturę na poziomie 20-21 stopni.
Na szkarlatynę można chorować wielokrotnie.
Odniesienia:
www.wikipedia.pl www.edziecko.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.