Plastry są metodą antykoncepcyjną przeznaczoną dla kobiet aktywnych. Nie wymagają bowiem dyscypliny takiej jak tabletki, które należy zażywać codziennie o tej samej porze. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 1,0. Dodatkowym plusem stosowania plastrów jest to, że „omijają” one wątrobę – hormony uwalniane są do krwi bezpośrednio przez skórę i nie obciążają tego narządu, mogą więc być stosowane u kobiet u których nie dopuszczalne jest przyjmowanie tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych.
Plastry są środkiem antykoncepcyjnym dwuskładnikowym. Zawierają estrogen i progesteron.
Stosowanie
Plastry stosuje się w systemie 3-1. Nakleja się je na skórę raz w tygodniu (tego samego dnia, o tej samej porze) i nosi przez trzy tygodnie cyklu. Czwarty tydzień jest tygodniem bez plastra. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie miesięczne. W cyku w którym rozpoczynamy stosowanie plastrów pierwszy plaster naklejamy w pierwszym dniu miesiączki. W następnych cyklach po tygodniowej przerwie.
Zasady naklejania
Plastry powinno się naklejać na następujące miejsca: pośladki, podbrzusze, górną część tułowia lub zewnętrzna część ramienia. W każdym tygodniu można wybrać inne miejsce, ale po naklejeniu plaster powinien zostać tam przez cały tydzień. Zaleca się by następnego plastra nie naklejać dokładnie w to samo miejsce. Nie wolno ich naklejać na piersi, miejsca zaczerwienione, podrażnioną lub zranioną skórę. Nie wskazane jest również naklejanie plastrów na skórę owłosioną – zmniejsza to bowiem jego przyczepność, a co za tym idzie samo działanie antykoncepcyjne. Z naklejonym plastrem można swobodnie się kąpać.
Wady i zalety
Plastry są wygodne w użyciu, nie wymagają dużej dyscypliny, są dyskretne. Cena jest nieco wyższa niż tabletek antykoncepcyjnych. Udowodniono, że w wyniku stosowania plastrów do organizmu kobiety trafia o około 60% więcej estrogenów niż w przypadku tradycyjnych tabletek dwuskładnikowych. Dlatego objawy uboczne takie jak drażliwość i powiększanie się piersi, spadek libido, przyrost wagi ciała, bóle głowy, plamienia mogą być częstsze i występować nawet u kobiet które nie reagowały w ten sposób na tabletki antykoncepcyjne. Zwiększa się również ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Zasadniczym minusem plastrów jest to, że w okolicy styku plastra ze skórą powstaje klejąca i brudząca się otoczka. W trakcie tygodnia stosowania plastry lekko odklejają się i pod koniec wyglądają mało atrakcyjnie.
Jak każda hormonalna metoda antykoncepcyjna również plastry wymagają decyzji lekarza postawionej na podstawie wywiadu oraz przeprowadzonych badań.
Odniesienia:
www.mamzdrowie.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.