Oczepiny
Oczepiny (zwane także przebabinami, czepieniem, czepinami) to dawny słowiański obrzęd weselny symbolizujący przejście młodej panny ze stanu wolnego w zamężny. Nazwa tego zwyczaju wzięła się od czepca – nakrycia głowy, które zakładały mężatki zamiast wianka symbolizującego stan panieński.
Dawniej oczepiny odbywały się praktycznie na każdym weselu. O północy panna młoda była poddawana obrzędom polegającym na zdjęciu przez druhny wianka przy dźwiękach piosenek, a następnie symbolicznemu ścięciu warkocza. Potem starsze, zamężne kobiety nakładały w miejsce wianka czepiec naznaczony znakiem krzyża i będący atrybutem małżeństwa.
Oczepinom towarzyszyły też inne zwyczaje, swego rodzaju „zabawy weselne” np. panna młoda uciekała przed druhnami chcącymi zdjąć jej wianek.
Obecnie oczepiny przetrwały jedynie w niektórych regionach Polski, zwykle są urządzane na weselach wiejskich.
Ja sama na własnym weselu oczepiny miałam i ich obecność była traktowana przez gości weselnych jako coś oczywistego, a wręcz wyczekiwany moment wesela!
Jednak spotkałam się ze zdziwieniem znajomych z innych części Polski, którym o oczepinach opowiadałam lub pytałam o taki zwyczaj. Wielu z nich nie miało pojęcia, o czym mówię.
U nas oczepiny są związane z tzw. zbieraniem na welon. O północy mamy zdejmują pannie młodej welonik, a panu młodemu muszkę (musznik, krawat). Następnie odbywa się rzucanie: panna młoda tańczy w kółku złożonym ze wszystkich panien , wdów i rozwódek , a pan młody w kole złożonym z panów stanu wolnego. Rzucają welonem i kusznikiem, oczywiście mając zawiązane oczy i w ten sposób tworzy się druga młoda para. Ci nowi młodzi państwo obowiązkowo odtaczają taniec, a potem siadają na krzesełkach rozkładają welon i zbierają datki na wózek dla nowożeńców. Z kolei młodzi tańczą z weselnymi gośćmi za opłatą wrzucaną przez nich na welon. Później odbywa się szereg oczepinowych zabaw, które mogą być naprawdę różne w zależności od inwencji młodej pary i orkiestry. Zabawy oczepinowe mają oczywiście za zadanie rozbawić gości i uatrakcyjnić wesele.
Hasło dodane 2010-10-28 18:30:55 przez
Mama Julki