Nowotwór u dziecka nie oznacza wyroku. Choroby nowotworowe u dzieci mogą być wyleczalne w ponad 90% przypadków
W Polsce choroby nowotworowe we wczesnym stadium, dającym większą szansę na pełne wyleczenie, rozpoznawane są tylko u 8% chorych dzieci. W Europie Zachodniej odsetek ten jest dużo wyższy i wynosi ponad 25%. Wczesna diagnostyka radykalnie zwiększa szanse na skuteczne pokonanie nowotworu.
Uznając istniejącą sytuację za wymagającą radykalnej poprawy Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Fundacja Ronalda McDonalda zainicjowały społeczną kampanię na rzecz postępu w onkologii dziecięcej „NIE nowotworom u dzieci”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na rangę tego zagadnienia. Jest ona apelem do szerokiego kręgu odbiorców mającym na celu zaangażowanie różnych grup społecznych w działania zmierzające do podniesienia znaczenia profilaktyki i wczesnej diagnostyki.
Równie ważny jest w niej udział tak środowiska lekarzy jak i rodziców. Nie będzie mowy o powodzeniu inicjatywy bez aktywnej roli organizacji rządowych i mediów. O znaczeniu wczesnej diagnostyki powinniśmy pamiętać wszyscy, podejmując różnego typu inicjatywy w tym zakresie.
„Jedną z większych przeszkód w szybkiej diagnostyce chorób nowotworowych dzieci jest pewna blokada, jaka istnieje w każdym człowieku przed złożeniem razem słów ‘nowotwór’ i ‘dziecko’.
Te słowa po prostu razem nie pasują, w konsekwencji dzieci leczone są miesiącami na źle zdiagnozowaną anginę lub szereg innych, nieistniejących przypadłości, podczas gdy w ich organizmie rośnie guz” – wyjaśnia prof. Jerzy Kowalczyk, krajowy konsultant ds. onkologii i hematologii dziecięcej i dodaje „A w przypadku dziecka guz rośnie bardzo szybko i czas ma tu jeszcze większe znaczenie niż u dorosłego”.
Inicjatorzy kampanii doceniając znaczenie wczesnej wykrywalności w efektywnym leczeniu chorób nowotworowych u dzieci pragną prowadzić działania w tym zakresie przez cały rok.
Realizować akcje szkoleniowe dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, inwestować w edukację rodziców w zakresie profilaktyki. W celu nagłośnienia rangi społecznej tych zagadnień zamierzają zainteresować tym tematem różne grupy zawodowe i społeczne. Służyć ma temu między innymi organizowanie w listopadzie każdego roku konferencji i innych tego typu wydarzeń.
„W tej dziedzinie nie ma mowy o konkurencji. Wszyscy musimy zewrzeć szyki inwestując w masowe badania profilaktyczne, właściwą edukację rodziców oraz szkolenia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie wczesnej diagnostyki. Recepta na poprawę wydaje się jednoznaczna – skuteczniejsze zwrócenie powszechnej uwagi na potrzebę takich działań i ich konsekwentna realizacja.” – mówi prof. Adam Jelonek, lekarz pediatra, prezes Fundacji Ronalda McDonalda.
W ramach tegorocznej promocji kampanii w dniach 21-22 listopada w Warszawie w Hotelu Novotel Centrum odbyła się międzynarodowa konferencja medyczna z udziałem 200 czołowych onkologów i hematologów. Wzięli w niej udział także uznani zagraniczni lekarze onkolodzy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Holandii i Czech.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.