Miażdżyca to przewlekła, nieuleczalna choroba tętnic prowadząca do niedokrwienia wielu narządów.
Choroba ta, której nadawane jest już miano cywilizacyjnej, polega na uszkodzeniu ścian tętnic, powodującym ich stwardnienie i stopniowe zwężanie się aż do całkowitego ich zamknięcia – niedrożności. Elementami powodującymi zmniejszanie się przekroju tętnic są głównie gromadzące się w nich tłuszcze ( przede wszystkim cholesterol). Miażdżyca bywa nazywana korozją tętnic. Przez objęte miażdżycą naczynia wieńcowe krew nie przepływa prawidłowo, co powoduje niedokrwienie wielu narządów. To z kolei jest przyczyną m.in. udarów mózgu i zawałów mięśnia sercowego oraz nadciśnienia tętniczego.
Miażdżyca to choroba, której ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Wśród czynników „sprzyjających” rozwojowi tej choroby są m.in.: nieprawidłowa dieta zawierająca duże ilości nienasyconych tłuszczów, palenie tytoniu, chorowanie na inne schorzenia np. cukrzycę, zaburzenia gospodarki lipidowej, zakażenia drobnoustrojami takimi jak Chlamydia pneumoniae i Helicobacter pylori, ważne są również czynniki genetyczne. Dlatego tak ważna jest dbałość o zdrowy styl życia, ruch na świeżym powietrzu i zbilansowana dietę.
Rozpoznania miażdżycy dokonuje się na podstawie objawów niedokrwienia zajętych narządów, zaniku lub osłabienia tętna zaatakowanych tętnic, a potwierdzić ja mogą badania obrazowe: USG Doppler, angiografia.
Choroba ta jest nadal nieuleczalna i stanowi pewną zagadkę dla medycyny, gdyż wszystkie jej przyczyny tak naprawdę nie zostały do końca poznane. W przypadku zdiagnozowanej miażdżycy najistotniejsza jest zmiana trybu życia na zdrowszy i bardziej aktywny (ruch, dieta), a także leczenie spowalniające proces miażdżycowy (statyny, AC inhibitory), a także leki poprawiające ukrwienie narządów. U chorych, u których choroba jest bardzo zaawansowana wykonuje się mechaniczne poszerzanie tętnic – angioplastykę wieńcową lub tworzy „obwodnice” umożliwiające przepływ krwi – by-passy.
Odniesienia:
http://www.kardioserwis.pl http://www.miazdzyca.medserwis.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.