Menopauza
Termin „menopauza” dosłownie oznacza ostatnią w życiu kobiety miesiączkę. Jest to przełomowy moment trwającego kilka lat procesu klimakterium, czyli przekwitania. Kilka lat poprzedzających ostatnią miesiączkę nazywanych jest okresem premenopauzalnym. W tym czasie organizm kobiety produkuje coraz mniej żeńskich hormonów płciowych, niezbędnych do podtrzymania cyklu miesiączkowego.
Spadek stężenia hormonów zachodzi stopniowo i powoduje pojawienie się różnych objawów, świadczących o rozpoczęciu procesu przekwitania. Najwyraźniejszym jest zmiana rytmu miesiączkowania, a w końcu zupełne jego ustanie. Z powodu deficytu hormonów w organizmie kobiety, tym zmianom towarzyszy szereg niekorzystnych objawów, zwanych wypadowymi.
Wiele kobiet odczuwa w tym czasie uderzenia gorąca i napadowe pocenie się, zaburzenia snu, bóle głowy. Kobiety w okresie klimakterium często stają się drażliwe, uskarżają się na zmiany nastroju, skłonność do płaczu, trudności w koncentracji i gorszą pamięć.
W momencie wystąpienia menopauzy objawy wypadowe występują u 85% kobiet, 30%
z nich ocenia je jako ciężkie. Przeprowadzone w Europie badania wykazały, że naturalne tempo ustępowania objawów wypadowych u kobiet nieleczonych hormonalnie jest bardzo powolne, a niektóre z nich występują u 57% kobiet jeszcze 10 lat po menopauzie.
Niedobór hormonów w organizmie kobiety przyczynia się do wielu niekorzystnych zmian
w organizmie, stwarza realne ryzyko powstania wielu schorzeń oraz przyczynia się do pogorszenia jakości życia kobiet. W narządach rodnych następują zmiany zanikowe, błona śluzowa staje się cienka i mało elastyczna, zmniejsza się ilość wydzielanego śluzu szyjkowego, co sprzyja rozwojowi tzw. zanikowego zapalenia pochwy, które objawia się m.in. świądem, a także powoduje bolesność przy współżyciu. W okresie klimakterium nasilają się problemy z kontrolą oddawania moczu, częstym problemem jest np. nietrzymanie moczu. Deficyt żeńskich hormonów sprzyja powstawaniu osteoporozy, czyli nieprawidłowych zmian w budowie kości, które tracą swą gęstość, w skutek czego stają się mniej wytrzymałe. Brak hormonów odczuwa także skóra, która właśnie dlatego staje się sucha, cienka i mniej elastyczna. Późnym następstwem niedoboru hormonów jest częstsze występowanie chorób układu krążenia. Estrogeny produkowane przez jajniki spełniają funkcje ochronne w stosunku do naczyń krwionośnych, dlatego też po menopauzie, gdy ich brakuje, kobiety równie często jak mężczyźni zapadają na choroby układu krążenia, które w konsekwencji są przyczyną prawie połowy zgonów kobiet po menopauzie.
Odniesienia:
www.menopauza.pl
Hasło dodane 2009-08-07 13:48:48 przez
Krysia