Leczenie ciepłem
Termofor, poduszkę elektryczną czy rozgrzewający kompres żelowy znajdziemy prawie w każdym domu, warto więc dowiedzieć się więcej o ich zastosowaniu oraz pozytywnym wpływie na nasz organizm.
Przykładanie ciepłych okładów na skórę powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększa przepływ krwi, przez co poprawia się przemiana materii, a tkanki szybciej się regenerują. Pod wpływem ciepła mięśnie ulegają rozluźnieniu, zmniejsza się napięcie nerwowe i wzmacnia się ogólna odporność organizmu. Kurację ciepłem możemy zastosować w schorzeniach narządu ruchu, bólach mięśniowych, nerwobólach, kolkach, bólach menstruacyjnych, w przypadku przeziębień i kłopotach z krążeniem (zimne stopy i dłonie). Ciepły okład zrelaksuje napięte mięśnie szyi i karku po wysiłku fizycznym, lub po prostu po ciężkim dniu pracy, bywa również pomocny w stanach wyczerpania psychofizycznego.
W aptece możemy kupić termofory napełniane gorącą woda, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Te dla maluchów są obszyte miłą w dotyku tkaniną, i mogą służyć jako pluszowa przytulanka. Koszt takich termoforów to 10-25 zł. W sprzedaży dostępne są również kompresy żelowe, które przed przyłożeniem na bolące miejsce podgrzewamy w garnku z gorącą wodą lub w mikrofalówce. Występują w różnych kształtach i rozmiarach, a ich dodatkową zaletą jest fakt, iż mogą one służyć, po uprzednim schłodzeniu w lodówce, także jako zimne okłady stosowane np. w urazach kończyn. Cena waha się od 12 do35 zł. Popularne są również plastry i maści rozgrzewające, są one stosunkowo tanie i cieszą się dużym zaufaniem wśród pacjentów. Szybko przynoszą ulgę w bólach mięśni, stawów oraz karku.
Terapia ciepłem jest pomocna w uśmierzaniu bólu, a plusem jest jej niski koszt oraz dostępność.
Odniesienia:
Gazeta Lidzbarska, oprac. tech. farm. Tomasz Naumczyk
Hasło dodane 2010-01-29 12:22:11 przez
Marcin1984