Proces wytwarzania i wydzielania pokarmu zachodzący w organizmie kobiety.
Naturalne zakończenie cyklu reprodukcyjnego.
Rozpoczyna się samoczynnie w chwili urodzenia łożyska. Następuje gwałtowne obniżenie hormonów estrogenów i progesteronu, a gwałtownie zwiększa się ilość prolaktyny. Powoduje to uaktywnienie się komórek wytwarzających pokarm w piersiach.
Już od 16 tygodnia ciąży pod wpływem prolaktyny w pęcherzykach mlecznych może wytwarzać się niewielka ilość pokarmu.
Laktacja wymaga wspomagania w postaci ssania dziecka: dziecko opróżnia pierś - organizm dostaje sygnał o zapotrzebowaniu i uruchamia produkcję, której ilość jest zależna od zapotrzebowania dziecka.
Dziecko pobudza nerwy czuciowe na brodawce i otoczce. Bodźce docierają do przysadki mózgowej znajdującej się u podstawy mózgu, gdzie wydzielana jest prolaktyna, a ta niesiona prądem krwi do sutka powoduje wytwarzanie pokarmu. Do zatok mlecznych znajdujących się pod otoczką sutkową mleko dociera pomiędzy karmieniami poprzez kanaliki i przewody mleczne, a następnie przez płaciki i płaty aż do przewodów mlekonośnych zbierających.
Na początku każdego karmienia dziecko otrzymuje zgromadzony wcześniej w przewodach i zatokach mlecznych po ostatnim karmieniu mleko fazy I
Jedną z najważniejszych funkcji wpływających na laktacje jest odruch wypływania dzięki któremu mleko wydostaje się z piersi. Podczas ssania brodawki, organizm jest pobudzany do produkcji oksytocyny, hormonu, który stymuluje wypływ mleka z piersi. Jej działanie stymuluje komórki nabłonkowo-mięśniowe wokół wypełnionych pęcherzyków mlecznych. Mięśnie te kurcząc się powodują przepompowanie mleka przez kanaliki i przewody mleczne do przewodów mleko nośnych zbierających i zatok mlecznych.
Odruch wypływu działa jednocześnie w obu piersiach.
Pierwszy rok życia dziecka (miękka) Eisenberg Arlene, Murkoff Heidi E., Hathaway Sandee E. B.S.N.
Karmienie Piersią Shiela Kitzinger
Sztuka karmienia piersią Hanah Lathrop
Wielka księga dziecka Gebauer-Sesterhenn Birgit, Praun Manfred
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.