Zjawisko tzw. "kończyn fantomowych" dotyka najczęściej ludzi po amputacjach. Mimo usunięcia części lub całości kończyny pacjent odczuwa nadal jej obecność, potrafi nawet nią "poruszać". Często niewidoczna kończyna boli go i swędzi. Zjawisko to jest powszechne - szacuje się, fantomowe kończyny pojawiają się u trzech pacjentów na czterech.
Przyczyną jest prawdopodobnie zaburzenie, spowodowane różnicą między aktualnym stanem ciała a swego rodzaju jego mapa, zakodowaną w mózgu. Według mózgu kończyna ta nadal istnieje. Ośrodki czuciowe w centralnym układzie nerwowym dostają nieprawidłowe informacje, które przekładają się następnie na odczucia fantomowe.
Nieco inaczej zjawisko "kończyn fantomowych" przebiega u osób po udarze. Niektórzy pacjenci wyczuwają u siebie dodatkową kończynę (np. rękę) którą - oczywiście według nich - mogą wykonywać różne ruchy (podrapać się po głowie,dotknąć łóżka czy stołu itd). Co ciekawe, podczas badań mózgu okazuje się, ze kiedy pacjent drapie się fantomem po głowie, w mózgu uaktywniają się obszary odpowiedzialne za czucie i widzenie, podobnie jak ma to miejsce podczas wykonywania tej samej czynności istniejącą kończyną.
Część pacjentów uważa, że ich kończyny ukryte są w środku kończyn rzeczywistych, ale sparaliżowanych przez wylew czy udar. Traktują oni swe sparaliżowane członki jak obce, czasami wykazując nawet wobec nich agresję.
Zjawisko kończyn fantomowych często mija po pewnym okresie. Wszelkie metody leczenia okazywały się na razie nieskuteczne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.