Kifoza to tzw. okrągłe plecy, czyli wygięcie kręgosłupa do tyłu na odcinku piersiowym. Może występować zarówno u dzieci jak i u dorosłych, choć najczęściej dotyczy dzieci w wieku 10-16 lat.
Może ona występować jako łagodna wada postawy, którą można korygować poprzez odpowiednie zabiegi korekcyjne, lecz czasem przyjmuje formę ostrego zwyrodnienia i powoduje tzw. garb.
Ponadto obecność kifozy niekorzystnie wpływa na układ oddechowy, nerwy i inne narządy oraz tkanki.
Jak rozpoznać tę wadę?
Dziecko posiadające tę wadę postawy wygląda tak, jakby się garbiło, głowę i barki wysuwa nadmiernie do przodu. Łopatki natomiast są od siebie zbyt mocno oddalone i odstające, a klatka piersiowa wygląda, jakby była spłaszczona lub zapadnięta.
W celu zdiagnozowania kifozy kluczowe mogą być także następujące objawy: ból, drętwienie, osłabienie i skurcze mięśni, zmiany w motoryce kończyn, zmiany w pęcherzu i układzie moczowym.
Jakie badania przeprowadza się przy podejrzeniu kifozy?
- obserwacja postawy dziecka (lub dorosłego) jest podstawową czynnością, która może naprowadzić nas na zdiagnozowanie kifozy,
- badanie palpacyjne kręgosłupa,
- badanie zakresu ruchu w obrębie kręgosłupa,
- wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.
Co powoduję kifozę?
Do wystąpienia kifozy przyczyniają się takie czynniki jak: zaburzenia nerwowo - mięśniowe, urazy, występowanie zapalenia stawów, infekcje, nowotwory, jak również u dzieci brak dbałości o zachowanie należytej postawy kręgosłupa.
Jak korygować tę wadę?
Przy łagodnej formie kifozy należy wykonywać ćwiczenia korekcyjne takie jak: leżenie na brzuchu z rękami wyciągniętymi daleko przed siebie i staranne dotykanie drążka trzymanego przez drugą osobę. Pomocne jest też pływanie. U dzieci należy szczególnie zwracać uwagę na utrzymywanie prawidłowej postawy podczas chodzenia i siedzenia oraz na sposób noszenia tornistra: zawsze na obydwu ramionach!
W wypadku bardziej poważnej formy kifozy niezbędne są szelki ortopedyczne - u dzieci i nastolatków - a w ostateczności leczenie operacyjne.
Odniesienia:
http://portal.abczdrowie.pl, "Świat Kobiety" 07/2011
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.