Każda kobieta od chwili rozpoczęcia współżycia płciowego do końca życia powinna raz do roku poddawać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu. Pozwala to wykryć we wczesnym stadium groźne dla życia choroby nowotworowe, a także inne nieprawidłowe zmiany w obrębie narządu rodnego kobiety, i nie tylko.
Cytologia
Badanie ma na celu wykrycie nieprawidłowych komórek, świadczących o rozpoczynającym się procesie nowotworowym.
Po raz pierwszy badanie to należy wykonać nie później niż 3 lata po inicjacji lub w 21 roku życia. Potem należy powtarzać je co roku, do ukończenia 30 lat. Po ukończeniu 30 lat, do osiągnięcia 40 roku życia, badanie powinno się wykonać co 2 - 3 lata, chyba , że lekarz zaleci częściej. Po 40-tym roku życia co trzy lata, jeżeli lekarz nie zaleci częściej.
USG piersi
Powinno się zrobić po ukończeniu 25 lat, chyba, że wcześniej wyczuje się guzek w piersi, albo lekarz zauważy, coś niepokojącego i skieruje na badanie. Pamiętać trzeba o comiesięcznym samobadaniu piersi, a raz w roku powinien zbadać je lekarz.
Mammografia
Między 35 – 39 rokiem życia powinna być zrobiona pierwsza mammografia. Jeśli jednak, ktoś w rodzinie chorował na raka piersi , badanie trzeba wykonać po ukończeniu 35 roku życia. Po ukończeniu 40 lat mammografię należy robić co dwa lata, a po menopauzie i powyżej 50 roku życia raz w roku.
USG przezpochwowe (wewnętrzne narządu rodnego)
Od 20 roku życia powinno się robić nie rzadziej jak co dwa lata. Badanie to pozwala na wykrycie wielu istotnych nieprawidłowości w budowie narządu rodnego. Jest to jedyna metoda rozpoznania raka jajnika w stanie bezobjawowym, gdy nie daje żadnych dolegliwości i jest wyleczalny.
Po ukończeniu 30 lat, badanie należy przeprowadzać co dwa lata.
Odniesienia:
Madziar E. - 2007 - Kobieta współczesna - o czym wiedzieć powinna
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.