Jednostronna nieuwaga to jedno z najdziwniejszych schorzeń mózgu. Spowodowana jest wylewem w prawej stronie mózgu w płacie ciemieniowym.
Pacjent, cierpiący na tę przypadłość, nie spostrzega lewej strony. Nie jest to jednak brak widzenia - lewa strona dla takiego człowieka po prostu nie istnieje. Osoby cierpiące na JN jedzą obiad tylko z prawej strony talerza, golą tylko prawą stronę twarzy, czytają tylko prawą kolumnę w gazecie. Co ciekawe, dotyczy to także miejsc znanych przez osobę chorą - kiedy poprosi się je o przypomnienie sobie np. swojego gabinetu i opisanie go, opisze on tylko przedmioty po prawej stronie. Jeżeli jednak kazać mu wyobrazić sobie ów pokój od strony np. okna - również opisze on tylko prawą stronę (czyli lewą, gdyby patrzeć od drzwi). Chory poproszony o umieszczenie cyfr na tarczy zegara albo narysuje wszystkie (od 1 do 12) w prawej połówce, albo też narysuje cyfry od 2 do 5.
Takie postrzeganie świata nie rzutuje jednak w żaden sposób na zachowanie pacjenta. Chory potrafi normalnie rozmawiać na każde inne tematy, także jednostronna nieuwaga jest dla niego zjawiskiem normalnym. Nie ma on świadomości, że coś jest nie tak (podobnie jak człowiek zdrowy ma świadomość, że nie widzi, co się dzieje z tyłu i to jest normalne).
Prawdopodobną przyczyną schorzenia jest przejęcie kontroli przez lewą półkulę i narzucenie organizmowi swej prawostronnej tendencji, czego konsekwencją jest właśnie widzenie jednostronne. Warto zauważyć, że odwrotna sytuacja nie występuje - pacjent z uszkodzoną lewą półkulą mózgu nie będzie wykazywał postrzegania tylko lewej strony. Przyczyną jest fakt, iż prawa półkula jest odpowiedzialna za postrzeganie obu stron przestrzeni, w przypadku uszkodzenia lewej może zatem przejąć przestrzenne postrzeganie świata. Natomiast lewa półkula odpowiada tylko za prawą stronę, zmuszona zatem do przejęcia funkcji prawej niejako narzuca ów "prawostronny" sposób widzenia.
Z reguły efekt "jednostronnej nieuwagi" mija samoczynnie po kilku tygodniach.
Melisa 2 stycznia 2011 18:00
Co za dziwna choroba!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.