Histeroskopia to zabieg przeprowadzany w celu wizualnej oceny wnętrza macicy. Endoskop wyposażony w małą kamerę wprowadza się przez pochwę do jamy macicy. Obraz widoczny jest w okularze lub na monitorze. Podczas badania istnieje możliwość wykonania drobnych zabiegów jak na przykład zlokalizowanie i usunięcie polipa endometrialnego, niektórych małych mięśniaków, zrostów, przegrody, usunięcie ciała obcego, jak również pobranie wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego.
Wskazaniami do zastosowania histeroskopii są:
- nieprawidłowości anatomiczne macicy;
- zaburzenia cyklu miesiączkowego;
- krwawienia o nieustalonej etiologii;
- zmiany rozrostowe błony śluzowej macicy i kanału szyjki.
Zabieg wykonuje się w zależności od wskazań bądź na bloku operacyjnym bądź w warunkach ambulatoryjnych. Sposób przeprowadzenia zabiegu, rodzaj znieczulenia oraz czas w jakim pacjentka „dochodzi do siebie” i może wrócić do domu zależy od rodzaju optyki endoskopu. Histeroskopia wykonywana z użyciem histeroskopu „cienkiego” pozwala na zastosowanie znieczulenia miejscowego i opuszczenie ambulatorium do kilku godzin od zabiegu. Z kolei zabieg z wykorzystaniem histeroskopu „grubego” wymaga znieczulenia obwodowego, a co za tym idzie pacjentka najczęściej wypisywana jest do domu następnego dnia.
Czas samego zabiegu trwa do kilkunastu minut.
Powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko i są nimi zakażenie, uszkodzenie szyjki macicy, uszkodzenie mięśnia macicy.
W ramach obowiązujących kontraktów NFZ wykonuje się histeroskopie z endoskopem „grubym”. Nieliczne prywatne ośrodki zdrowia dysponują histeroskopiami „cienkimi”. W takim wypadku koszt zabiegu wynosi około 1,5 tyś zł.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.