fot. photoxpress.com
Hiperprolaktynemia – podwyższone stężenie prolaktyny we krwi. Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej. Osiowe objawy hiperprolaktynemii dają obraz wtórnego hipogonadyzmu hipogonadotropowego.
Należy podkreślić, iż hiperprolaktynemia nie jest chorobą, a jedynie objawem jakiejś nieprawidłowości. Przyczyny mogą być mniej lub bardziej kłopotliwe do zdiagnozowania i dalszego leczenia. Objawy, z którymi kobiety najczęściej zgłaszają się do lekarza (głównie lekarza ginekologa), to zaburzenia miesiączkowania lub niepłodność, które, obok zmniejszonego libido, pojawiają się już przy hiperprolaktynemii małego stopnia. W przypadku stopnia dużego pacjentki skarżą się na wtórny brak miesiączki i mlekotok, czyli wydzielanie mleka bez związku z ciążą. Pojawia się bolesność piersi i mastopatia. Dodatkowo, w zależności od czasu trwania i nasilenia zaburzeń hormonalnych, pojawia się osteopenia lub nawet osteoporoza.
Istnieją dwie zasadnicze metody leczenia: farmakologiczne i chirurgiczne. W pierwszym rzędzie stosuje się leki aktywujące receptory dopaminy typu D2 laktoforów - komórek wydzielających prolaktynę i/lub zmianie leków obniżających stężenie dopaminy.
Stosowane leki:
bromokryptyna,
lizuryd,
pergolid,
chinagolid
kabergolina.
Bromokryptyna skutkuje u ponad 70% pacjentów, ale jej skutkiem ubocznym często są nudności. Wtedy stosuje się pergolid lub bardziej selektywne: chinagolid i kabergolinę. Po roku, dwóch można zaprzestać podawania leków - u około 1/6 poziom prolaktyny pozostaje wtedy w normie.Leczenie neurochirurgiczne stosuje się, gdy leki okazują się niewystarczająco w obniżaniu stężenia prolaktyny, stwierdza się nietolerancję lub oporność na leki, stwierdza się duże guzy z pojawieniem się objawów uciskowych, stwierdza się znaczną dynamikę wzrostu guza oraz u kobiet z guzem typu macroprolactinoma planujących ciążę. W niektórych przypadkach stosuje się radioterapię jako uzupełnienie leczenia neurochirurgicznego.
Odniesienia:
medonet.pl; wikipedia
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.