Glukometr - medyczne, przenośne urządzenie diagnostyczne służące do pomiaru i bieżącego odczytu poziomu glukozy we krwi włośniczkowej, pobieranej zwykle z opuszków palców lub płatków uszu (niektóre modele glukometrów umożliwiają również pomiar stężenia glukozy w osoczu krwi).
Wykorzystywane są specjalne paski testowe z wtopionymi elektrodami lub odczynnikiem chemicznym. Prawidłowestężenie cukru we krwi (określane na czczo) powinno wynosić 70-120 mg/dl (czytaj: miligram na decylitr) (lub3,9-6,6 mmol/l; czytaj: milimol na litr)[1].
Glukometr służy do codziennej samokontroli poziomu cukru we krwi. Przy cukrzycy typu 1 należy sprawdzać poziomcukru we krwi kilka razy dziennie. Choć istnieje na Polskim rynku wiele glukometrów nie wszystkie urządzenia dobadania poziomu cukru we krwi są sobie równe. Większość glukometrów robi dokładnie to co do nich należy czyli mierzy poziom cukru, ale różnią się rodzajem i liczbą funkcji, które oferują.
Większość glukometrów jest niewielka: ma 3 do 4 cm długości, a masa waha się pomiędzy 50-100 gramów.
Najnowsze modele glukometrów wymagają tylko 0,3 mikrolitrów krwi (jest to ilość która zmieści się na główce od szpilki). Chociaż większość modeli glukometrów używa 1,0 mikrolitr lub mniej, istnieje kilka, które wymagają znacznie więcej, aby uzyskać dokładny odczyt.
Najpopularniejszym miejscem pobierania próbki krwi do badań glukozy jest nakłucia palca.
Dokładny wynik uzyskujemy w ciągu kilku sekund. Wystarczy tylko włożyć pasek testowy do aparatu, nanieść na jego końcówkę niewielką kroplę krwi i odczytać wynik na wyświetlaczu.
Niektóre modele glukometrów posiadają specjalne oprogramowanie współpracujące z komputerem, co pozwala na kompleksową ocenę profilu dobowego glikemii u pacjenta.
Niewątpliwie jest to sprzęt ułatwiający znacznie życie diabetykom. Pozwala on na samodzielną kntrole poziomu cukru i na szybkie reagowanie w razie nieprawidłowości!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.