Bywa nazywana też światłolecznictwem.
Polega na leczeniu naturalnym lub sztucznym światłem słonecznym. Fototerapia wykorzystująca naturalne źródła światła zwana jest helioterapią, a źródła sztuczne aktynoterapią.
Stosuje się ją przy takich dolegliwościach jak łuszczyca, osteomalacja ( zespół rozmiękania kości u dorosłych),krzywica u dzieci. Światłoterapia łagodzi również objawy zespołu przedmiesiączkowego (PMS) czy okresowej bulimii oraz hamuje nadmierny apetyt na słodycze.
Szczególnie przydatna jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy przemęczenie i mała ilość światła słonecznego mogą spowodować wystąpienie depresji sezonowej. Światłem leczy się też zaburzenia snu oraz rytmu biologicznego, które odczuwać mogą osoby pracujące na drugą zmianę, jak również podróżujące do innych stref czasowych. Leczenie światłem pomaga w usuwaniu złego samopoczucia, apatii, uczucia smutku i lęku.
Fototerapia w leczeniu objawów depresji sezonowej polega na codziennym naświetlaniu oczu specjalną lampą. Aby uzupełnić niedobór światła naturalnego wystarczą dwa seanse dziennie rano i wczesnym wieczorem (co najmniej na dwie godziny przed snem). Seans taki trwa od 30 do 60 minut . Pacjent siada przed lampą w odległości około pół metra i co chwilę spogląda na lampę. W tym czasie może np.: czytać książkę lub gazetę. Naświetlanie należy rozpocząć przy zaobserwowaniu pierwszych objawów depresji sezonowej lub (w razie ich braku) na tydzień przed zmianą czasu z letniego na zimowy.
Zaletą światłoterapii jest wygoda, gdyż może być stosowana w domu pacjenta. Jest tańsza od farmakoterapii i polecana osobom w każdym wieku, również kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.