Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (wysoki poziom glukozy we krwi), wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.
W chwili obecnej wśród dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę w Polsce dominuje (około 90%) cukrzyca typu 1 o podłoże genetyczne oraz autoimmunologiczne.
Objawy cukrzycy typu 1
· Wzmożone pragnienie
· Częste oddawanie moczu (także w nocy)
· Chudnięcie
Wyniki badania krwi potwierdzają wtedy hiperglikemię, a wyniki badania moczu wskazują na obecność cukromoczu i ketonurii.
U dziecka z cukrzycą typu 1, właściwie codziennie, obecne są wahania stężenia glukozy we krwi (naprzemienne występowanie cukrów wysokich i niskich). Jeżeli wahania te są znaczne, mogą niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie dziecka, jego nastrój oraz możliwość koncentracji uwagi i uczenia się.
Terapia cukrzycy typu 1
Leczenie składa się z trzech zasadniczych elementów:
· Insulinoterapii – czyli podanie podskórne insuliny
W warunkach pozaszpitalnych insulinę podaje się przez wstrzykiwanie do podskórnej tkanki tłuszczowej. Można to zrobić przy pomocy igły i strzykawki (obecnie bardzo rzadko), wstrzykiwaczy typu „pen” (najczęściej) lub osobistej pompy insulinowej (coraz częściej).
· Zdrowego odżywiania opartego na obliczaniu kaloryczności posiłków oraz ilości zawartych w nich węglowodanów.
Żywienie powinno uwzględnić trzy równorzędne parametry: skład jakościowy (węglowodany, białka, tłuszcze), wartość energetyczną w dziennej racji pokarmowej i rozkład posiłków w ciągu dnia.
· Właściwie zaplanowanego i realizowanego wysiłku fizycznego.
Cukrzyca nie jest chorobą, która powinna ograniczać jakiekolwiek funkcjonowanie dziecka, tylko wymaga właściwej samokontroli i obserwacji.
Do działań w ramach samokontroli należą: badanie krwi i moczu. Samokontrola glikemii polega na kilkukrotnym (każdego dnia) oznaczaniu stężenia glukozy we krwi za pomocą testów paskowych, na gleukometrze.
Jest to choroba, której nie można całkowicie wyleczyć, ale można ja leczyć tak skutecznie, że pozwala żyć spokojnie. To co odróżnia cukrzycę od innych chorób przewlekłych, to konieczność nieustannej uwagi, kontroli, podporządkowania się rygorom leczenie. Wymaga od dziecka aktywnego udziału w leczeniu.
Odniesienia:
Witkowski D.: Dziecko z cukrzycą w szkole i przedszkolu
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.