Dysleksja rozwojowa to nazwa całego zespołu trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym, w uproszczeniu zwanego dysleksją. Określenie „rozwojowa” oznacza, iż opisane trudności występują w nasilonym stopniu od początku nauki szkolnej.
dysleksja – specyficzne trudności w czytaniu, którym najczęściej towarzyszą trudności w pisaniu;
dysortografia – specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy ortograficzne);
dysgrafia – niski poziom graficzny pisma (tzw. brzydkie pismo).
zachowaniu: objawy nieharmonijnego rozwoju psychomotorycznego. Przejawiają się one jako tak zwane deficyty, czyli opóźnienia rozwoju funkcji percepcyjno-motorycznych słuchowo- językowych, wzrokowo- przestrzennych, ruchowych, lateralizacji i koordynacji tych funkcji.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (terapia pedagogiczna) w szkole lub w poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Ich istota sprowadza się do korekcji, czyli usprawniania zaburzonych funkcji poznawczych wzrokowo-przestrzennych, słuchowo-językowych i ruchowych dziecka oraz ich współdziałania, a także do kompensacji – usprawniania funkcji dobrze rozwijających się w celu wspomagania lub częściowego zastępowania funkcji słabszych.
Na zajęciach terapii, obok usprawniania funkcji uczestniczących w nauce czytania i pisania, rozwija się umiejętność czytania (technika i rozumienie czytanej treści), pisania (poprawność ortograficzna i wygląd graficzny pisma) i mówienia.
Samodzielna praca dziecka w domu jest konieczna niezależnie od tego, czy dziecko uczestniczy w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, czy też nie. Najlepiej, gdy odbywa się to przy współpracy z nauczycielem, który pełni funkcję koordynatora, a jego rola polega na zaplanowaniu zadań i sprawdzeniu ich wykonania.
Ważną rolę odgrywają rodzice, którzy powinni wspierać dziecko i zachęcać do systematycznej pracy. Skuteczność terapii zależy od systematyczności i wytrwałości, jak również od właściwego postępowania nauczyciela wobec ucznia w szkole oraz współpracy między rodzicami, nauczycielami i uczniem.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
Badania diagnostyczne służące postawieniu diagnozy dysleksji rozwojowej są dokonywane w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Dziecko może zostać skierowane na badanie przez szkołę (za zgodą rodziców) lub rodzic może samodzielnie udać się do poradni. Po badaniu rodzice otrzymują pisemną opinię, która powinna być przekazana szkole, by dziecko mogło skorzystać z przysługujących mu praw.
Polskie Towarzystwo Dysleksji jest organizacją zrzeszającą rodziców dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, nauczycieli, pedagogów, psychologów i terapeutów. Organizacja ta jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Dysleksji
Odniesienia:
M. Bogdanowicz, A. Adryjanek, Uczeń z dysleksją w szkole, Gdynia 2004., M. Bogdanowicz, A. Adryjanek, M. Rożyńska, Uczeń z dysleksją w domu, Gdynia 2007., M. Bogdanowicz, A. Adryjanek, M. Rożyńska, Uczeń z dysleksją w domu, Gdynia 2007., www. ortograffiti.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.