Czy moje dziecko słyszy?
Wszystkie dzieci w Polsce zaraz po urodzeniu poddawane są badaniom słuchu. Badanie takie pozwala wykryć wady wrodzone. Są maluszki, które od początku gorzej słyszą lub nawet nie słyszą wcale. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie to dla nich szansa na normalny rozwój. Przed laty, gdy badania słuchu nie przeprowadzano rutynowo u wszystkich noworodków, zdarzało się, że głęboki niedosłuch wykrywano u dziecka dopiero na etapie przedszkola lub szkoły.
Pozytywny wynik noworodkowego badania przesiewowego oznacza, że dziecko słyszy. Jednak kłopoty ze słuchem mogą pojawić się również w późniejszych latach. Przyczyny mogą być różne: zapalenie ucha, przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych, świnka, powikłania po grypie, przerośnięcie trzeciego migdała lub uszkodzenie ucha podczas czyszczenia patyczkami higienicznymi. Przedłużające się katary i nawracające zapalenia zatok mogą być przyczyną tzw. niedosłuchu przewodzeniowego. Dlatego leczenie powyższych powinno odbywać się pod kontrolą laryngologa, który oceni, czy infekcja została całkowicie wyleczona.
Jak rozpoznać, że dziecko gorzej słyszy?W przypadku niemowląt należy zwrócić uwagę, czy reagują na głośne dźwięki. Mając 2-3 miesiące dziecko powinno nawiązać kontakt wzrokowy i reagować na głos mamy oraz zmiany jego tonu. Niepokoić może brak zainteresowania maluszka zabawkami z dźwiękiem. Półroczny maluch powinien już odwracać głowę w kierunku, z którego dochodzi głos.
Starsze dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, że gorzej słyszy, gdyż przyciszone dźwięki uznaje za normalne. Dlatego należy zwrócić uwagę na zachowanie malucha. Dziecko z niedosłuchem podczas oglądania bajek siada blisko telewizora i prosi o podkręcenie dźwięku. Często się denerwuje, ponieważ nie słyszy o czym rozmawiamy. Lekceważy polecenia, a kiedy szepczesz stara się patrzeć na ruch Twoich warg.
Kiedy do lekarza?Jeśli masz podejrzenia, że Twoje dziecko gorzej słyszy, powiedz o nich jak najszybciej lekarzowi. Wada słuchu u małych dzieci opóźnia np. naukę mowy. Odpowiednie leczenie może szybko przynieść poprawę, gdyż większość zaburzeń słuchu ma charakter przejściowy. Przy dużym niedosłuchu czasem niezbędne jest założenie dziecku aparatu słuchowego. Konieczne są też ćwiczenia i rehabilitacja, przeprowadzona pod okiem doświadczonego logopedy w specjalistycznym ośrodku. Gdy nie pomaga aparat, pozostaje jeszcze możliwość wszczepienia implantu ślimakowego.
Szczególne ryzykoPoważne wady słuchu zdarzają się rzadko: u 1-2 dzieci na 1000 nowo narodzonych. Zwróć szczególną uwagę jeśli:
- w waszej rodzinie wystepowały wady słuchu,
- w czasie ciąży chorowałaś na toksoplazmozę, różyczkę, grypę lub inną ostrą chorobę zakaźną.
Odniesienia:
C. Cooper - 2000 - "Dziecko od niemowlaka do przedszkolaka", K. Pinkosz - "Mamo to ja" Nr 11/2005
Hasło dodane 2010-05-08 22:12:38 przez
joasia