nn
powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która implantuje i szybko rozrasta się w jamie macicy. Dzieje się tak, gdy komórka jajowa jest pusta (jądro komórki jajowej jest albo zagubione, albo nieaktywne). Plemnik powiela się, ponieważ w jaju zabrakło informacji genetycznej. Zazwyczaj w przypadku ciąży zaśniadowej nie ma płodu, płynu owodniowego i łożyska.
Macica wydaje się być zbyt mocno powiększona w stosunku do zakładanego wieku ciąży - przyczyną są szybko rosnące pęcherzyki wypełnione płynem. Ze względu na brak łożyska dochodzi niekiedy do krwawienia z pochwy lub krwawienia do jamy macicy.
Rodzaje ciąż zaśniadowyh:
- zaśniad całkowity, gdy całe łożysko jest nieprawidłowe i bardzo szybko wzrasta. Podczas tej ciąży nie występuje rozwijający się płód, gdyż wnika do komórki jajowej jeden prawidłowy plemnik, jednak jedynie połowa chromosomów jest obecna.
- zaśniad niekompletny, gdy łożysko rozwija się prawidłowo. Takie zjawisko występuje wtedy, gdy dwa plemniki wnikają do komórki jajowej i zamiast tworzyć bliźnięta - wykształcają zaburzony płód. Istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się płodu, jednak jest on genetycznie nieprawidłowo ukształtowany i nie może przeżyć poza łonem matki.
Do przyczyn powstawania ciąży zaśniadowej zalicza się:
Objawy:
Odniesienia:
nieprawidłowa ciąża, wady płodu, ciąża zaśniadowa, poronienie, łyżeczkowanie
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.