Ciąża rzekoma
Jest to zaburzenie psychiczne występujące u kobiet. Polega na tym, że mimo braku zapłodnienia pojawiają się zmiany w organizmie kobiety podobne do objawów ciąży. Są to między innymi: powiększenie obwodu brzucha oraz piersi, zatrzymanie miesiączki, powiększenia macicy, nudności, wymioty, przyrost wagi. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do podwyższenia poziomu hormonu hCG, co powoduje, że test ciążowy daje wynik pozytywny. Niektóre kobiety w miarę upływu czasu czują ruchy dziecka i skurcze porodowe.
Przyczynami ciąży rzekomej mogą być: bardzo silne pragnienie ciąży lub obawa przed zajściem w ciążę. Najczęściej zaburzenia takie występują u kobiet bezdzietnych lub bezpłodnych. Chęć posiadania dziecka lub obawa przed zajściem w ciążę mogą mieć tak silny wpływ na psychikę kobiety, że dochodzi do zmian fizjologicznych w organizmie kobiety.
Diagnozowanie: Obecnie możliwość wykonania USG spowodowała, że takie ciąże są weryfikowane w początkowym etapie.
Leczenie farmakologiczne przy ścisłej współpracy psychiatry i ginekologa.
Ciąża rzekoma trwa zwykle połowę czasu ciąży prawidłowej.
Ciąża urojona
Jest to zaburzenie, pod wpływem którego kobieta jest przekonana o tym, że jest w ciąży. W odróżnieniu od ciąży rzekomej nie występują żadne zmiany somatyczne w organizmie. Zaburzenie to ma wyłącznie charakter zaburzeń myślenia. Leczenie psychiatryczne.
Odniesienia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C4%85%C5%BCa_rzekoma
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.