Ciąża mnoga
Ciąża mnoga to szczególny przypadek w ginekologii, określany ogólnie jako wytworzenie się w jamie macicy kobiety dwóch lub więcej zarodków, a nie, jak w przypadku ciąży pojedynczej – jednego zarodka. Przyczyn tego nie udało się konkretnie wyjaśnić, jest to dzieło „zrządzenia losu”. Z pewnością na wystąpienie ciąży mnogiej narażone są dużo bardziej te kobiety, które leczą się hormonalnie, i tym sposobem stymulują swój cykl miesięczny, czy moment owulacji. Ponadto, istnieje w medycynie tzw. reguła Hellina, która określa średnie prawdopodobieństwo wystąpienia różnych odmian ciąż bliźniaczych, a przedstawia się ona mniej więcej następująco:- bliźnięta = 1:85 = 1,18%
- trojaczki = 1:7255 = 0,013%
- czworaczki = 1:614125
- pięcioraczki = 1:52200625
Co więcej, swoiste reguły co do występowania ciąż mnogich wiążą się również z rozmieszczeniem ludnościowym na świecie. Otóż, okazuje się, że przedstawicielki rasy żółtej, a więc np. Chinki, Japonki czy Koreanki w porównaniu z rasą białą zdecydowanie rzadziej rodzą za jednym razem więcej niż jedno dziecko, natomiast Europejki czy ogólnie przedstawicielki rasy białej nie dościgują pod tym względem Murzynek, które przodują w donoszeniu ciąż niepojedynczych.
Ciąże mnogie dzieli się na monozygotyczne oraz polizygotyczne. Te pierwsze zawsze wiążą się z występowaniem zarodków identycznych genetycznie. Dzieci takie są podobne do siebie jak krople wody, trudno je odróżnić, posiadają ten sam materiał chromosomalny, i co najważniejsze – zawsze są tej samej płci. Oczywiście, najczęściej są to bliźniaki. Wówczas takie dzieci nazywa się bliźniętami jednojajowymi. Jak sama nazwa mówi, oznacza to, iż powstały z jednego jaja. Mianowicie, w momencie zapłodnienia, komórka jajowa, do której przeniknął plemnik, staje się tzw. zygotą, która następnie ulega wielu podziałom. Czasem zdarza się tak, zupełnie przypadkowo, iż w wyniku tych podziałów dojdzie do całkowitego oderwania się jednej z części, lub więcej, co powoduje, że pojawiają się jakoby dwa (lub więcej) zarodki, które następnie rozwijają się osobno. Ciąże polizygotyczne, jak łatwo się domyślić, nie powstają na skutek podziału jednej zapłodnionej komórki jajowej, czyli zygoty. Czyli zatem jak to się dzieje? Jak wcześniej wspomniano, bardzo często w ciążę mnogą polizygotyczną zachodzą te kobiety, które podejmują leczenie hormonalne. Co zatem z tego wynika? Otóż, w wyniku pewnych anomalii dochodzi czasami do jednoczesnego uwolnienia z jajników dwóch dojrzałych komórek jajowych – albo z jednego jajnika, albo z dwóch. Jeśli więc w jajowodach znajdują się dwie lub więcej komórki jajowe, gotowe do zapłodnienia, wtedy też może zdarzyć się tak, że więcej plemników przeniknie do jajeczek. Może to nastąpić w jednym czasie, ale nie tylko, często nawet w odstępach. Wszystko to sprowadza się do jednego, prostego wniosku, iż kobieta, która posiada w swym łonie na przykład dwoje dzieci, to nie oznacza to, że oboje muszą posiadać jednego ojca! Co więcej – poród nie musi nastąpić w jednym dniu. Bliźnięta dwujajowe nigdy nie są identyczne, nie posiadają takiego samego materiału genetycznego. Mogą być odmiennej płci! Rozwijają się zupełnie odmiennie, każde posiada własne łożysko i błony płodowe. Nie oznacza to jednak, że są od siebie całkowicie niezależne. W około 4% przypadków, i tyczy się to również ciąż monozygotycznych, dochodzi do śmierci jednego lub dwóch płodów. Śmierć jednego płodu może się także odbić negatywnie na drugim zarodku, lecz nie jest to stałą regułą.
Odniesienia:
ciaza-porod.pl
Hasło dodane 2010-04-23 16:43:46 przez
alanml