apis74
Bioflawonoidy – to naturalnie występujące w roślinach związki fitochemiczne (phyto znaczy po grecku „roślina”), które mają bardzo duży wpływ na nasz organizm wzmacniając go i zapobiegając chorobom.
Bioflawonoidy nadają roślinom barwę, szczególnie owocom, chronią komórki roślinne przed chorobami, oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak słońce, grzyby i insekty.
Bioflawonoidy w latach 30-tych XX wieku odkrył węgierski naukowiec, laureat Nagrody Nobla - Albert Szent-Gyorgyi, który zidentyfikował bioflawonoidy podczas badań nad witaminą C. Wykazał, że dwa flawonoidy (rutyna, naryngenina) pochodzące z cytrusów zmniejszają łamliwość i przepuszczalność naczyń włosowatych.
Obecnie wiadomo, iż grupa bioflawonoidów jest bardzo liczna, stanowi około 4000 związków chemicznych, które do niej należą. Występują one między innymi w owocach – dzika róża, owoce cytrusowe, jagody, wiśnie, winogrona, papaja, melon, śliwki, warzywach – brokuły i pomidory, kaszy gryczanej, roślinach strączkowych, herbacie, czerwonym winie i młodym pieprzu. W ogórkach znajduje się specjalny rodzaj bioflawonoidów, które hamują proces wiązania z komórkami hormonów o właściwościach rakotwórczych.
Bioflawonoidy mają wiele korzystnych właściwości na ludzki organizm. Między innymi są silnymi przeciwutleniaczami. Potrafią wiązać się z toksycznymi metalami i eliminować je z organizmu. Stabilizują w tkankach witaminę C, podobnie jak antybiotyki działają bakteriostatycznie, są więc podawane w zwalczaniu infekcji. Ponadto wykazują działanie przeciwnowotworowe, stosuje się je w przypadkach kruchości naczyń krwionośnych, krwawień z dziąseł, żylaków, hemoroidów, siniaków, obrażeń związanych z nadmiernym przeciążeniem stawów i mięśni oraz zakrzepicy. Są pomocne w leczeniu miażdżycy, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, mają działanie przeciwwrzodowe i przeciwalergiczne.
Posiadają również „zdolności kosmetyczne”, gdyż opóźniają procesy starzenia się skóry oraz mają zdolność pochłaniania promieniowania UVA i UVB.
Niedobór bioflawonoidów objawia się łatwym powstawaniem siniaków, żylakami i częstymi urazami.
Odniesienia:
„Smak zdrowia” Patrick Holford www.planetazdrowia.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.