Białko CRP (ang. C Reactive Protein) jest białkiem ostrej fazy, produkowanym przez wątrobę w celu modyfikacji i modulacji odpowiedzi układu immunologicznego na infekcję.
Badanie poziomu CRP jest bardzo pomocne w podejmowaniu decyzji na temat leczenia. Informuje o istnieniu i rozmiarze stanu zapalnego, zwiększa się też w chorobach nowotworowych. Po odpowiednim leczeniu obniża się stosunkowo szybko. Jest coraz częściej badane, bo powstaje w wątrobie, zanim jeszcze nastąpi podwyższenie OB , przy czym OB normalizuje się dłuzej niż CRP.
Podwyższone stężenie CRP we krwi występuje w stanach zapalnych, wykazując dużą dynamikę zmian stężenia. Może zwiększać się także w przebiegu urazów, zawału serca, chorób nowotworowych. Na CRP mają także wpływ choroby przewlekłe, masa ciała, wiek, rasa, palenie tytoniu i stosowane leki.
Stężenie CRP we krwi zdrowego człowieka zwykle nie przekracza 5 mg/l (najczęściej 0,1-3,0 mg/l), ale w ciągu 24–48 godzin może zwiększyć się nawet 1000-krotnie. Za normę można przyjąć stężenie do 6 mg/l. Inne źródła podają normę do 10 mg/l.
Uznaje się, że stężenie powyżej 10 mg/l mocno przemawia za obecnością stanu zapalnego o różnej etiologii. Wartości podwyższone 10- 100 mg/l dotyczą lekkich zakażeń. Stężenie CRP powyżej 100 mg/l występuje w ciężkich zakażeniach bakteryjnych.
http://www.kardiolo.pl/crp.htm
http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/co-sie-miesci-w-kropli-krwi_33603.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82ko_C-reaktywne
http://zdrowie.flink.pl/forum/1_516_0.html
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.