Andrzejki
Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście
Za czasów naszych babć znane pod nazwą Jędrzejki. Andrzejki to tajemniczy wieczór, w który można wywróżyć swoją przyszłość. Andrzejkom od dawien dawna towarzyszy MAGIA WRÓŻB. Dawniej wróżby andrzejkowe były przeznaczone tylko dla niezamężnych dziewcząt. Panowie natomiast obchodzili Katarzynki 24 listopada. Początkowo wróżono sobie w odosobnieniu, jednak z czasem wróżby przybrały formę zbiorowej zabawy. Jest to ostatni czas na zorganizowanie hucznej zabawy przed rozpoczynającym się Adwentem. Najprawdopodobniej wywodzą się ze starożytnej Grecji.
Pierwsze udokumentowane wzmianki o wróżbach andrzejkowych w Polsce pochodzą z roku 1557. Marcin Bielski umieścił je w swojej sztuce teatralnej “Komedyja Justyna i Konstancyjej”
Obecnie najhuczniej obchodzi się to święto w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem.
Kiedy obchodzimy ANDRZEJKI? W wigilię świętego Andrzeja z 29 na 30 listopada.
NAJBARDZIEJ ZNANE WRÓŻBY ANDRZEJKOWE:
- Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą jest lanie wosku przez klucz i odgadywanie przyszłości z kształtu cienia.
- Inną ciekawą zabawą jest ustawianie butów. Buty ustawia się od ściany do progu jeden za drugim. Ta dziewczyna, której but pierwszy przekroczy próg miała jako pierwsza wyjść za mąż.
- Losowanie imion. Wieczorem wkłada się pod poduszkę imiona chłopców. Rankiem losuje się karteczkę
z imieniem. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o właśnie tym imieniu.
- Innym sposobem na poznanie imienia ukochanego jest wycięcie z papieru serca napisanie na nim imion. Następnie z zamkniętymi oczami przebija się serce. Imię na jakie trafi igła to, oczywiście, imię przyszłego męża.
- Dawniej dziewczęta pościły cały dzień i modliły się do świętego Andrzeja. A ten w nagrodę miał pokazać jej we śnie przyszłego męża. W różnych regionach Polski wyglądało to różnie. Niektóre dziewczęta kłady pod poduszkę męskie spodnie, aby przyszły małżonek im się przyśnił.
- Równie powszechną zabawą było zrywanie gałęzi wiśni lub czereśni. Jeżeli taka gałąź zakwitła do Bożego Narodzenia, oznaczało to szybkie wyjście za mąż.
Hasło dodane 2011-11-22 14:41:33 przez
karola_gabi