Ajurweda jest to starożytny hinduski system medyczny oparty na założeniu, że główną rolę w utrzymaniu dobrego stany zdrowia odgrywa zależność między ciałem i duchem. Termin ajurweda jest złożeniem słów ajuh (sanskr. āyuh) – „życie” oraz weda (sanskr. veda) i oznacza „wiedzę o życiu” lub „przebieg życia”.
System ten oparty jest na równowadze pomiędzy trzema podstawowymi siłami życiowymi zwanymi doshe. Jedna z nich tzw. vata (na którą składają się elementy wiatr i eter), odpowiada za ruch w organizmie, druga tzw. pitta (ogień) kontroluje trawienie i procesy wytwarzania energii, trzecia zaś tzw. kapha (ziemia i woda), odpowiada za budowę organizmu i jego stabilność. O chorobie można mówić, gdy jedna z jego sił życiowych zachwieje równowagę organizmu.
Ajurweda w sanskrycie oznacza naukę o życiu i długowieczności i należy do najstarszych systemów medycznych, liczy bowiem około 5 tysięcy lat. Dwa klasyczne podręczniki ajurwedy mają ponad 2 tysiące lat. Najwcześniej znanymi lekarzami byli Czaraka i Suszruta. Z podręczników medycyny napisanych przez tych dwóch mędrców studenci medycyny ajurwedyjskiej korzystają do dziś. (…) Czaraka specjalizował się w medycynie chorób wewnętrznych, Suszruta zaś był chirurgiem i wierzył, że chirurgia jest najlepszym sposobem leczenia, gdyż pozwala uzyskać natychmiastowe rezultaty.”
Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Jako koncepcja zdrowia i terapii jest uznawana od 1979 przez Światową Organizację Zdrowia i jest jednym z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej, wykorzystujących chirurgię.
W obrębie ajurwedy opracowano osiem specjalizacji:
Osobami uprawnionymi do stosowania tej metody leczenia są absolwenci tradycyjnych szkół ajurwedy w Indiach. Szkolenie takie trwa 5 lub 6 lat.
Praktyki ajurwedy stanowią element życia codziennego. Rządzą one wszystkimi aspektami życia takimi jak odżywianie, ruch fizyczny czy praktyki seksualne. W klinikach ajurwedy w Stanach Zjednoczonych chorych zazwyczaj leczy się zarówno metodami tradycyjnymi jak i praktykami ajurwedy.
Każdy człowiek rodzi się z pewnymi skłonnościami. Dominująca siła doshe decyduje o typie osobowości, jak również o podatności organizmu na określone choroby.
Osoby pitta wykazują skłonność do zachowań wybuchowych i w związku z tym są podatne na rozwój nadciśnienia tętniczego i zaburzeń trawiennych, osoby kapha są spokojne, powolne i mają tendencje do tycia, natomiast osoby vata mają tendencję do zamartwiania się i zwykle są nerwowe.
Lekarze uprawiający ajurwedę nie koncentrują się ani na chorobie, ani na poszczególnych narządach – leczą cały organizm i umysł. Istotnym elementem kuracji jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Pomagają w tym zabiegi np. kąpiele parowe, lewatywy, płukanie nosa, upuszczanie krwi i masaże z użyciem olejków. Zalecana jest także odpowiednia dieta, uprawianie medytacji i yogi, oraz zioła.
Odniesienia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ajurweda, "Rodzinna Encyklopedia Zdrowia" - praca zbiorowa
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.