Jest to chorobliwy strach przed znalezieniem się w sytuacji i okolicznościach, z których trudno się wydostać i w których trudno uzyskać natychmiastową pomoc w razie zagrożenia.
Najczęstszą formą agorafobii jest lęk przed otwartą przestrzenią, przebywaniem w zatłoczonych miejscach, podróżowaniem publicznymi środkami lokomocji.
Wikipedia tak mówi o agorafobii :
irracjonalny lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wejściem do sklepu, tłumem, miejscami publicznymi, samotnym podróżowaniem, wywołany obawą przed napadem paniki i brakiem pomocy[1]. Częstą cechą epizodu jest występowanie lęku napadowego.
Objawami towarzyszącymi zaburzeniu są również często: depresja, natręctwa i fobia społeczna.
(http://pl.wikipedia.org/wiki/Agorafobia)
Agorafobia zwykle zaczyna się w okresie nastoletnim lub około 20 roku życia. Bardziej podatne są osoby, u których w rodzinie ktoś chorował.
Objawy agorafobii: uczucie lęku, paniki, szybkie bicie serca, przyspieszony oddech, skurcze żołądka i jelit, pocenie się lub suchość w ustach w sytuacjach przebywania w miejscach publicznych, w tłumie, z dala od domu...
"Osoba z agorafobią skarży się często na drżenie ciała, szybkie bicie serca, intensywne pocenie się, bóle klatki piersiowej, trudności w oddychaniu, uczucie duszenia się, nudności, zawroty głowy, uczucie tracenia kontroli nad sobą, obawę przed zemdleniem, obawę przed nagłą śmiercią. Objawy te, jeśli są mniej nasilone, można rozumieć jako zapowiedź wystąpienia napadu paniki. Jeśli jednak wiele z tych symptomów występuje równoczesne i z dużą siłą - to jest to już sam napad paniki. Wydaje się więc, że istnieje pewna ciągłość między manifestowaniem się agorafobii a napadem paniki."
(http://online.synapsis.pl/Slowniczek/Agorafobia.html)
Aby przeciwdziałać agorafobii dobrze jest nauczyć się metod radzenia sobie z chorobą.
Można skorzystać w tym celu z terapii behawioralnej, behawioralno-poznawczej, niekiedy lekarz może przepisać leki przeciwdepresyjne czy uspokajające.
Niektórzy sięgają nawet do hipnozy w celu poradzenia sobie z agorafobią.
Odniesienia:
Domowa Encyklopedia Zdrowia Reader's Digest, Wikipedia, http://online.synapsis.pl/Slowniczek/Agorafobia.html
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.