Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, będący największym skupiskiem światłoczułych receptorów siatkówki, czyli tzw. czopków. Zwyrodnieniowe zapalenie plamki żółtej nazywa się Age-related Macular Degeneration (w skrócie AMD). Jest to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku, zwłaszcza u osób starszych. Szacuje się, że w Polsce na AMD w różnej fazie rozwoju cierpi prawie 2 miliony osób, z czego u jednej trzeciej choroba jest w zaawansowanej fazie. Około 80 % przypadków to AMD suche, pozostałe 20 % to AMD wysiękowe (mokre) - znacznie groźniejsza odmiana choroby.
Nie są znane przyczyny występowania choroby, prawdopodobnie ma ona podłoże genetyczne. Mutacja jednego z genów powoduje zaburzenie zdolności do hamowania reakcji odpornościowych i w konsekwencji powolny rozwój choroby.
To, czy możemy mieć AMD, dość łatwo możemy sprawdzić sami. Objawami tej choroby są bowiem:
- Zniekształcone widzenie linii prostych
- Trudności w czytaniu
- Problemy z widzeniem centralnym ( środka obrazu)
- Rozmycie krawędzi oglądanych przedmiotów
- Trudności w rozróżnianiu kolorów
- Wykrzywianie linii prostych
Uwaga! Zaobserwowane powyżej objawy świadczą o dość znacznym postępie choroby i konieczności natychmiastowego podjęcia leczenia, we wczesnym stadium AMD można stwierdzić tylko podczas badania u okulisty.
Czynniki ryzyka, zwiększające zachorowalność:
- Wiek, największą zachorowalność odnotowuje się w śród osób po 75- tym roku życia
- Płeć żeńska
- Uwarunkowania genetyczne
- Nadciśnienie tętnicze
- Długotrwale narażenia wzroku na intensywne światło
- Palenie tytoniu
- Niedobór przeciwutleniaczy takich jak: witaminy E, C, beta-karoten, selen
- Niedobór luteiny i i zeaksantyny
- Jasny kolor tęczówki-
- Otyłość
Jedna z metod wykrywania choroby jest angiografia fluoresceinowa - kontrastowe badanie dna oka z zastosowaniem barwnika, wpuszczanego do organizmu dożylnie. Inną, popularniejszą metodą jest zastosowanie testu Amslera. Zaletą tego testu jest łatwość jego wykonania - badanie możemy wstępnie przeprowadzić sami w domu. Wystarczy wziąć zwykłą, pokratkowana kartkę, w jej środku namalować punkt i wpatrywać się w niego z odległości ok. 40 cm. Jeżeli linie wyginają sieę, zmieniają kształty to znak, że należy udać się do okulisty.
W przypadku AMD suchego leczenie polega na wyhamowywaniu postępów choroby. Stosuje się leki poprawiające ukrwienie oka a także zaleca pacjentowi dietę owocowo-warzywną oraz obniżenie poziomu cholesterolu.
Leczenie AMD wysiękowego polega na niszczeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych przy pomocy lasera (o ile nie znajdują się one w plamce żółtej) oraz farmakologiczne - przy pomocy sterydów podawanych do wnętrza gałki ocznej a także okołogałkowo. Stosowane są również blokery VEGH.
W celu zapobiegania AMD warto zaopatrzyć się w coraz powszechniejsze na rynku suplementy diety, wspomagające organizm w walce z AMD.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.