Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-08-22 15:56:13
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Tym, co napędza nasz apetyt, jest smak potraw, które najczęściej jadamy. Niestety z wiekiem liczba kubków smakowych na języku maleje. Stąd osoby w podeszłym wieku nie mogą cieszyć się smakiem potraw jak niegdyś. Efektem jest rodząca się powoli niechęć do jedzenia, co z czasem skutkuje całkowitym brakiem apetytu. Jedzone z obowiązku posiłki na ogół niewiele mają wspólnego z prawidłowym żywieniem. Często też trudno nazwać je pełnowartościowymi. Z jadłospisu znikają świeże warzywa i owoce, na ogół brakuje też wody. Osoby w podeszłym wieku często borykają się z odwodnieniem.
Niepokojące wśród osób starszych jest także przekonanie o niewielkich potrzebach starzejącego się organizmu. Tymczasem, chociaż metabolizm faktycznie jest wolniejszy, potrzeby żywieniowe utrzymują się na stałym poziomie.
Oddzielnym problemem jest samo przyrządzanie posiłków. Gotowanie niejednokrotnie sprawia trudność, stąd w lodówkach osób starszych pojawiają się dania gotowe i mrożonki. Łatwe do przygotowania, niewymagające długotrwałego przyrządzania, postrzegane są jako idealny sposób na zaspokojenie głodu. Zamiast mięsa i produktów mlecznych na talerzu pojawiają się pyzy, pierogi, knedle. Taka dieta z pewnością nie jest tym, czego potrzebuje osoba starsza.
Niedożywiony, pozbawiony codziennej porcji białek, tłuszczów, witamin i minerałów organizm, to osłabiony organizm. Zwiększa się ryzyko infekcji szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Niedożywione, a często także odwodnione osoby starsze łatwiej zapadają na choroby przewlekłe. Pojawia się swoiste błędne koło. Osłabienie powoduje niechęć lub niemożność zrobienia zakupów i przygotowania świeżego, pełnowartościowego posiłku. Brak takowego to dalsze osłabienie kondycji. Jeśli masz w rodzinie seniora, który „gaśnie w oczach”, przyjrzyj się dobrze jego posiłkom. Być może właśnie tam tkwi klucz do poprawy samopoczucia takiej osoby.
Zasada jest prosta – im smaczniejsze dania, tym chętniej i częściej mamy na nie ochotę. U osób starszych dobrze sprawdza się przygotowywanie potraw o intensywnym smaku. Pomocne tu mogą być zioła i przyprawy, nawet serwowane w dużej ilości. Najlepszym wyborem są łagodne przyprawy, bazylia, oregano, lubczyk, mięta, estragon, koperek. Na talerzu nie powinno zabraknąć codziennej porcji świeżych owoców. O dobrą kondycję, a więc i apetyt, dba także zwykła woda. Nawodniony organizm to organizm dobrze funkcjonujący – duża butelka wody mineralnej to minimum tego, co powinien wypić senior. Zobacz: Jak dbać o dobre samopoczucie osób starszych?
Nie wszystkie osoby starsze chętnie chodzą do lekarzy, a sama nazwa „żywienie medyczne” może wprowadzić je w stan przerażenia. Jednak w praktyce nie ma czego się bać. Są różne formy żywienia, nie wszystkie wymagają hospitalizacji. Doustne żywienie medyczne można bez problemu stosować w domu. Wystarczą dobrze skomponowane odżywki medyczne przypominające konsystencją jogurt, stworzone specjalnie z myślą o osobach starszych. Zawierają one niezbędny zestaw składników odżywczych, są łatwo przyswajalne i łatwe do przełknięcia. Można je traktować jako dodatek do posiłków lub jako jeden albo dwa samodzielne posiłki w ciągu dnia.
Więcej na żywienie medyczne na zywieniemaznaczenie.pl.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.